"Stečajna mafija": Završne reči Tužilaštva i odbrane
Posle skoro šest godina od započinjanja glavnog pretresa protiv optuženih za malverzacije prilikom uvođenja u stečaj brojnih srpskih preduzeća, danas bi pred Posebnim odeljenjem beogradskog Višeg suda trebalo da otpočne iznošenje završnih reči.
Prvi na potezu biće zamenik tužioca za organizovani kriminal, a zatim će na red doći optuženi i njihovi advokati. Za ovaj deo postupka odvojeno je deset radnih dana.
Šest optužnica, jedna zastarelaOd početka procesa podignuto je još šest optužnica, koje su pridodate osnovnom postupku, kao i nekoliko njih na osnovu kojih su se vodila zasebna suđenja. Zbog zastarelosti krivičnog dela, nedavno je obustavljen postupak protiv Svetlane Pantović Brašnjović, supruge pokojnog Mike Brašnjovića. |
Optužnica je podignuta u oktobru 2006. godine protiv 35 osoba, kojima je na teret stavljeno ukupno 105 krivičnih dela. Prema tvrdnjama Tužilaštva organizatori grupe su Goran Kljajević, nekadašnji predsednik Trgovinskog suda u Beogradu, advokat Nemanja Jolović, privrednik Sekula Pjevčević i Slobodan Radulović, bivši direktor “Ce marketa”, koji je u bekstvu i kojem se sudi u odsustvu. Kao organizator bio je označen i biznismen Miko Brašnjović, ali je on tokom istrage izvršio samoubistvo u Centralnom zatvoru.
Tužilaštvo je postupak povelo zbog sumnje da su izvršene brojne zloupotrebe u preduzećima “Rad”, “Ineks intereksport”, “Invest zavod”, “Komel”, “Minel enim”... Tvrdi se da su optuženi preko Trgovinskog suda preuzimali kontrolu nad ovim firmama, a onda ih prodavali između sebe, po cenama znatno nižim od procenjenih, preprodavali dalje uz proviziju, nameštali tendere, delili kredite.
Tako je, kako se navodi šteta nastala u “Poštanskoj štedionici” dodelom kredita oko 14 miliona evra, dok je “Ce market” oštećen za 20 miliona evra. Kad je optužnica podignuta, Tužilaštvo je saopštilo da je ukupna šteta oko 50 miliona evra.
Prvobitna optužnica napisana je na 180 stranica, a pored brojnih dokaza za izvođenje tokom glavnog pretresa, predloženo