Ukida se krivično delo uvrede i klevete?
Radna grupa Ministarstva pravde, koja ima zadatak da Krivični zakonik Srbije uskladi sa međunarodnim standardima, razmatra mogućnost ukidanja krivičnog dela uvrede i klevete, saznaje "Danas".
![](/data/images/2010-05-03/58417_novine_f.jpg?ver=1352626625)
Iako je radna grupa prvobitno bila jednoglasna u oceni da uvredu i klevetu ne treba dekriminalizovati, pod uticajem stručne javnosti, ali i međunarodnih novinarskih udruženja, u narednim danima će se razmatrati mogućnost ukidanja ovog krivičnog dela.
I dok su predstavnici novinskih udruženja, ali i nekadašnji čelnici Ministarstva pravde protestovali zbog prvobitne odluke da uvreda i kleveta ostanu u Krivičnom zakoniku, predstavnici Ministarstva pravde, ali i pravni stručnjaci isticali su da je ovo krivično delo u skladu sa međunarodnim standardima. Kako su objašnjavali, uvredu i klevetu su dekriminalizovale samo Gruzija, Crna Gora, BiH i Makedonija.
Sa druge strane, predstavnici novinskih udruženja isticali su da je u zemljama u kojima je na snazi krivično delo uvrede i klevete, karakteristično i odsustvo represije nad medijima. Novinarska udruženja više puta su napominjala da postupci protiv novinara podstiču autocenzuru, ali i finansijski iscrpljuju medije.
Pred Višim sudom u Beogradu prošle godine pokrenuta su 242 parnična postupka zbog objavljivanja informacija u medijima, uglavnom zbog povrede časti i ugleda. Postupci su pored vlasnika medija, pokretani i protiv urednika i novinara, koji su "na meti" i u krivičnim postupcima zbog uvrede i klevete.