Počelo suđenje Crvenim beretkama
Čitanjem optužnice tužilaštva za organizovani kriminal danas je u Specijalnom sudu u Beogradu počelo suđenje osmorici bivših pripadnika Jedinice za specijalne operacije (JSO) optuženih za organizovanje oružane pobune novembra 2001. godine.
Prethodno je predsednik Višeg suda Dragoljub Albijanić odbio zahtev za izuzeće sudskog veća, koji je jutros podneo advokat Milorada Ulemeka, Slobodan Milivojević.
Izjašnjavajući se o ličnim podacima, Ulemek je kazao da je penzioner, ali da penziju preusmerava u Fond za decu poginulih radnika MUP-a.
"Crvene beretke" blokirale su deo auto puta Beograd-Niš kod Centra Sava u punoj ratnoj opremi, demonstrirajući moć zahtevom za smenjivanje tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Dušana Mihajlovića.
Tog dana Ulemek je trebalo da svedoči pred tadašnjim Okružnim sudom na suđenju za zločin na Ibarskoj magistali, kada su ubijena četiri zvaničnika Srpskog pokreta obnove, a lider te stranke Vuk Drašković povređen.
Ulemek i njegova jedinica uspeli su da smene načelnika DB-a Gorana Petrovića i njegovog zamenika Zorana Mijatovića i da u vrh službe postave za zamenika šefa DB-a svog čoveka Milorada Bracanovića, dok je za načelnika postavljen Andreja Savić. |
Suđenje je trebalo da počne juče, ali je odloženo za danas jer su advokati odbrane tražili izuzeće specijalnog tužioca Miljka Radisavljevića, kao i njegovog zamenika, postupajućeg tužioca Dimitrija Popića, što je odbijeno.
Predsednik sudskog veća Vladimir Vučinić pročitao je imena koji će biti pozvani za svedoke, među kojima su Dušan Mihajlović, Čedomir Jovanović, Dragan Veselinov, Ljubiša Buha i drugi.
Za organizovanje pobune "Crvenih beretki" optuženi su Milorad Ulemek Legija, Zvezdan Jovanović, Dušan Maričić, Veselin Lečić, Mićo
Petraković, Dragoslav Krsmanović, Dragiša Radić i Vladimir Potić.
Komandant JSO, pukovnik Državne bezbednosti Milorad Ulemek, njegov
naslednik na toj funkciji Duško Maričić i potpukovnik DB-a i ubica Zorana Đinđića Zvezdan Jovanović izdržavaju maksimalne kazne zatvora od 40 godina zbog najtežih krivičnih dela, među kojima je ubistvo premijera Zorana Đinđića. Oni su u beogradski Specijalni sud dovedeni iz specijalnog zatvora u Požarevcu.
Pobuna JSO počela je 8. novembra 2001. godine posle hapšenja braće Nenada i Predraga Banovića, optuženim pred Haškim tribunalom za ratne zločine počinjene u logoru Keraterm, u BiH.