Marijin zakon čeka: Silovanje kao recidiv
Osuđeni silovatelji i pedofili koji su odslužili zatvorske kazne slobodno šetaju Srbijom i ne postoji nikakav vid kontrole nad njima, a registrovan je veći broj povratnika jer su oni do pre dve godine osuđivani na manje zatvorske kazne. Tako će, po svemu sudeći, biti i dalje sve dok se u Skupštini ne usvoji takozvani Marijin zakon, kojim bi bio dozvoljen nadzor nad silovateljima a koji je Vlada utvrdila još pre četiri meseca.
Srđan S. (45) iz okoline Kragujevca uhapšen je zbog silovanja 14-godišnje sestričine. On je pre ovog seksualnog zlostavljanja devojčice silovao i njenu sestru, a sekirom je ubio i njihovog brata, zbog čega je odslužio zatvorsku kaznu.
Kastracija pedofila
Hemijska kastracija pedofila na dobrovoljnoj osnovi primenjuje se u Norveškoj, Švedskoj, Rusiji, Danskoj, Belgiji, Švajcarskoj, Španiji, Velikoj Britaniji, a van Evrope u Izraelu i u nekoliko država SAD.
U Poljskoj je hemijska kastracija postala obavezna za sve koji su silovali dete do 15 godina ili članove svoje porodice, a obavezna je i u Luizijani.
Zemlje koje razmatraju uvođenje prinudne kastracije su Italija i Francuska upravo zbog porasta broja pedofila. Profesor Milan Škulić navodi da se ta kazna nigde nije pokazala efikasna. |
Da bi ovakvih silovatelja povratnika bilo manje, Vlada Srbije je pre četiri meseca usvojila Marijin zakon, čija je osnovna namena monitoring silovatelja. Ovaj zakon je predložio Ministarstvu pravde Slobodan Jovanović iz Starih Ledinaca, čija je osmogodišnja ćerka pre dve godine silovana i ugušena.
Prema tom zakonu, silovatelji bi morali da budu u stalnom kontaktu sa policijom posle izdržane kazne zatvora, što podrazumeva obavezno javljanje nadležnom organu policije i Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, zabranu posećivanja mesta na kojima se okupljaju maloletne osobe (vrtići, škole), obavezno posećivanje profesionalnih savetovališta i ustanova.
Zakon propisuje da će silovatelji morati obavezno da obaveštavaju policiju i Upravu o promeni prebivališta, boravišta ili radnog mesta, kao i o putovanju u inostranstvo.
Zakon predviđa da pedofili neće moći više da obavljaju bilo kakvu javnu funkciju i neće moći nikada da se zaposle u bilo kojoj instituciji ili bilo kojoj firmi i ustanovi koja ima bilo kakav kontakt sa decom. Ovaj zakon čeka usvajanje u Skupštini, a zbog izbora i promene vlasti nije poznato kada će se naći pred poslanicima.
Kriminolog Igor Pešić kaže da je mentalni sklop pedofila i silovatelja najčešće takav da su spremni da i pored oštrih zatvorskih kazni, delo ponove i da više od 70 odsto silovatelja čine povratnici.
- Osim što je potrebno na sve načine sprečiti ponavljanje dela, a rešenje za to je ovaj predlog zakona, potrebno je i da se što više silovatelja i pedofila osudi maksimalnom zatvorskom kaznom. Zasad je jedino poznat slučaj višestrukog povratnika silovatelja Saše Mega, koji je dobio 20 godina zatvora zbog silovanja četiri žene u Beogradu. Sudije su do pre dve godine izricale sramne presude za silovanje, kazne od šest meseci do godinu dana, i sad je verovatno na slobodi veliki broj tih osuđenika - smatra Pešić.
Profesor Milan Škulić sa Pravnog fakulteta u Beogradu kaže da je uvođenje javnog registra pedofila povezano sa brojnim problemima i da je najbolja preventiva oštro kažnjavanje.
- O uvođenju novih zakona razmatra se u slučajevima kada su žrtve deca. Prvi takav zakon je nastao u Kaliforniji i nazvan je Megan zakon, po imenu devojčice koja je silovana i ubijena. Suština tog zakona je da se putem interneta i na slične javne načine građani upozore da u njihovoj blizini osoba osuđena za krivično delo silovanja - kaže profesor Škulić. On, međutim, dodaje da je zabrinjavajuća procena da na jedno prijavljeno silovanje dolazi pet do 10 neprijavljenih.