Zvekiju plene imovinu?
Posle Milorada Ulemeka Legije, kome je na ime neplaćenih sudskih troškova, u visini od milion dinara, zapretila plenidba imovine, ista sudbina čeka i Zvezdana Jovanovića, njegovog saborca i ubicu srpskog premijera Zorana Đinđića. Doduše, iznos je za trećinu manji.
Jovanoviću, bivšem pomoćniku komandanta rasformirane Jedinice za specijalne operacije (JSO), osuđenom na 40 godina zatvora zbog ubistva premijera, na teret se stavlja dugovanje od 356.278 dinara, pa je Prvi osnovni sud u Beogradu naredio da mu se zapleni pokretna imovina u tom iznosu.
Ovakva odluka čeka na izvršenje od decembra prošle godine. Jer, utvrđeno je da se njegov stan u Ulici Marka Ristića 3 na Novom Beogradu ne vodi na njegovo ime, odnosno da je prodat. Policija je u međuvremenu, po nalogu suda, obavila provere i utvrđeno je, prema nezvaničnim informacijama, da Jovanović ne poseduje ništa od imovine, odnosno, da se i ono što ima njegova porodica vodi na drugoga.
''Zemunci'' kao siromasiGotovo niko od "zemunaca" koji duguju državi na ime sudskih troškova više nema ni pokretnu ni nepokretnu imovinu na svoje ime. To praktično znači da bi sud mogao da ostane kratkih rukava. - Posle donošenja takvog rešenja, ukoliko osuđenik ima primanja, na onsovu administrativne zabrane namiruju se sudski troškovi - objašnjava naš izvor iz suda. - Ukoliko nema primanja, a ni imovinu, sud, praktično, nema načina da svoje troškove naplati i osuđenicima se tada otpisuju dugovi. |
Jovanović i još desetorica osuđenih "zemunaca" dužni su da ukupno plate tri miliona dinara za troškove suđenja za atentat na premijera Đinđića. Najveći dužnik suda je Milorad Ulemek Legija. Specijalni sud je svojevremeno doneo rešenje kojim je nekadašnjeg komandanta JSO obavezao da plati 538.450 dinara na ime troškova branioca po službenoj dužnosti. Obračunato je i da je za njegovo dovođenje na pretrese iz pritvorske jedinice utrošeno 52.608 dinara, dok su troškovi lečenja u pritvoru i obavljanja medicinskih analiza koštali 23.467 dinara.
Prema rešenju, Ulemek je bio dužan da sa Zvezdanom Jovanovićem, Ninoslavom Konstantinovićem, Aleksandrom Simovićem, Vladimirom Milisavljevićem, Sretkom Kalinićem, Milanom Jurišićem Juretom, Dušanom Krsmanovićem, Sašom Pejakovićem, Branislavom Bezarovićem i Željkom Tojagom, koji su kao i on osuđeni zbog učešća u ubistvu Zorana Đinđića, podeli troškove koje su imali punomoćnici porodice pokojnog premijera. Svi oni, takođe solidarno, prema sudskoj odluci, na ime Instituta za sudsku medicinu treba da uplate 37.830 dinara na ime troškova obdukcije pokojnog premijera, kao i za davanje stručnog nalaza i mišljenja.
Sud je uračunao i putne troškove svedoka, koji su to tražili, kao i dolazak veštaka. Tokom postupka za ubistvo premijera, veliki broj spisa je prevođen sa srpskog na nemački jezik i obratno, kao i na engleski, a sve to ove okrivljene košta 322.627 dinara. Pored toga, Ulemek je bio dužan i da plati deo od 1.488 evra, koliko je koštao simultani prevod kad su saslušavani veštaci sa Instituta u Visbadenu.
Osuđeni pripadnici "zemunskog klana" duguju 5.221.806 dinara i 2,1 milion evra na ime sudskih troškova. Najviše se potražuje od Milana Jurišića Jure (još nema zvanične potvrde o njegovoj smrti), Sretka Kalinića, braće Simović, Legije...