Izraelac: Na Kosovu sam dobio bubreg Ukrajinke Ane
Tri svedoka iz Izraela na suđenju u slučaju trgovine organima na prištinskoj klinici "Medikus", naveli su da su agenti izraelske kompanije "Edgar" nalazili ljude koji su bili na dijalizi i nudili im da kupe bubrege.
Firma "Edgar" je u vlasništvu Moše Harela, jednog od optuženih za trgovinu ljudskim organima. Organi su vađeni i na klinici Medikus u Prištini, a operacije je navodno vodio turski hirurg Jusuf Sonmez.
Na suđenju održanom juče u prištinakom Okružnom sudu svedoci su potvrdili da su se operacije vršile u klinici Medikus i sa tim u vezi pomenuli turskog hirurga i Izraelca Moše Harela. Jedan svedok, kome je u Prištini presađen bubreg, rekao je da mu je osoba pod imenom "Avigal" rekla da će transplantacija biti obavljena na Kosovu i Metohiji, i da će je obaviti doktor Jusuf.
"On (Avigal) mi je rekao da će me čekati i kada bude gotova operacija da će mi telefonirati. Tako je i bilo. Pozvao me je i rekao da treba da platim 50.000 evra i dao mi je i jedan broj telefona", ispričao je svedok.
"Telefonirao sam Harelu, on je novac prebacio na račun u Istanbulu. Sa njim se nikada nisam sreo, ali sam jednom razgovarao telefonom. Jedini kontakt sa Moše Harelom je bio kada sam mu prebacio novac. Posle izvesnog vremena, on mi je rekao da budem spreman da pođem", kazao je svedok.
Rekao je da su se u Medikusu lepo starali o njemu, a da se ispostavilo da je donor bubrega izvesna Ana, devojka iz Rusije ili Ukrajine. Rekao je da je operaciju obavio doktor Josuf Sonmez.
Bivši švajcarski senator i izvestilac Parlamentarne skupstine Saveta Evrope Dik Marti trebalo je da svedoči juče pred Okružnim sudom u Pristini o slučaju Medikus, ali je to odloženo za početak septembra. Marti je autor izveštaja koji je kosovski vrh doveo u vezu sa trgovinom organima otetih kosovskih Srba.
Specijalni tužilac EU Džonatan Ratel izjavio je krajem maja da je organizator šverca ljudskih organa Moše Harel, koga su kosovske vlasti godinama tražile, uhapšen u Izraelu.
Prema optužnici, u klinici Medikus je 2008. godine izvršeno najmanje 30 ilegalnih vađenja i transplatacija bubrega, a Harel je bio "mozak" mreže koja je pronalazila siromašne davaoce organa.
Među sedam osumnjičenih kojima se sudi su i Ilir Recaj iz Ministrastva zdravlja Kosova, i prištinski urolog Ljutfi Derviši. Treći osumnjičeni je lekar iz Turske Jusuf Sonmez koji je optuzen da je vršio nelegalne operacije, a protiv njega je optužnica podignuta i u Turskoj.
Policija je pretresla kliniku u Prištini 2008. godine, pošto je jedan turski državljanin kolabirao na prištinskom aerodromu dok je čekao avion za Istanbul, pošto mu je izvađen bubreg. Proces vodi Euleks.