Kokain švercuju u utrobi pasa
Carinici Srbije sve češće specijalnim skenerom otkrivaju da šverceri drogu pokušavaju da prenesu preko granice pomoću kućnih ljubimaca. Psu se daje da proguta kesice sa kokainom ili mu se ispod stomaka ušiju džepovi u kojima su baloni s narkotikom.
Srpska policija se do sada susretala s ljudima koji gutajući kesice s kokainom u svojim želucima pokušavaju da prenesu drogu. Međutim, trgovci droge su popularne "mule" ili "gutače" zamenili životinjama. Srpski carinici otkrili su specijalnim skenerom kesice sa kokainom u utrobi pit bula koga je vodio jedan državljanin Turske koji je putovao iz Albanije u Nemačku.
Ovo je dosad neviđen sistem šverca droge, koji funkcioniše tako što vlasnik psa nekoliko dana svog ljubimca izgladnjuje dajući mu samo da pije vodu. Nekoliko sati pred put nahrani ga kesicama koje su napunjene narkoticima, ali ih samo premaže nekim namazom kako bi ih izgladneli pas halapljivo progutao. Posle prelaska granice, psu se daje laksativ i čeka da životinja izbaci kese sa drogom.
Ovaj vrlo bezobziran postupak prema životinjama otkriven je više puta prošlog meseca, a kako kažu u policiji, krijumčari ne žrtvuju samo pse. Kesama sa drogom nahrane i svinje ili krave.
"Ukoliko životinja ima problema da izbaci drogu, oni je ubiju, zatim je raseku i tako izvade narkotike. Vrlo često, ukoliko životinja i izbaci kese, ona ugine, jer joj budu uništeni unutrašnji organi. Za ovaj vid šverca mi smo čuli od kolega iz inostranstva, koji su nas upozorili da je ovo postao trend među švercerima u svetu, ali da su sistem najviše razvili Albanci i Turci", rekao je izvor "Blica" iz policije.
Druga metoda šverca droge pomoću životinja jeste da se na stomaku životinje iseče koža, koju posle ubacivanja balona sa narkoticima ušiju ili zalepe specijalnim lepkom.
"Ima slučajeva kada kroz analni otvor životinjama ubacuju drogu i to životinja izbaci u roku od sat vremena, pa se dešavalo kod kolega iz Mađarske da životinja upravo na granici oda švercere. Takođe, postoji sistem kada se švercuje heroin u tečnom stanju u specijalnim balonima koje životinja proguta. Ovaj sistem razvili su Argentinci i Kolumbijci", dodaju u policiji.