Odsekli joj nogu zbog uraslog nokta!
Za samo godinu, Anka Sember (78), penzionerka iz Inđije, preživela je pravu agoniju. Zbog uraslog nokta, ostala je bez noge. Kao so na živu ranu, za Anku je bio izveštaj Ministarstva zdravlja, prema kojem za ishod takvog operativnog zahvata niko, zapravo, nije kriv.
A prema nalazima zdravstvene inspekcije lekarka opšte prakse inđijskog doma zdravlja dr Jelena Graovac na svoju ruku je, bez licence za obavljanje hirurških intervencija, pre dve godine nestručno operisala urasli nokat.
Lekarka pred sudom ČastiPredsednica Lekarske komore Srbije Tatjana Radosavljević potvrdila je za "Novosti“ da je Komora upoznata sa ovim slučajem, te da dr Jelena Graovac ima njihovu licencu za obavljanje opšte prakse, ali ne i za hirurške intervencije. - Doktorka je u proceduri pred Etičkim odborom, koji potom treba da odluči da li će biti poslata pred Sud časti - rekla je ona. |
Inspekcija je podnela i krivičnu prijavu protiv dr Graovac i zabranila joj obavljanje zdravstvene delatnosti iz oblasti hirurgije, a protiv Doma zdravlja podnela prekršajnu prijavu.
Sve je počelo maja 2010, kada je Anka potražila lekarsku pomoć zbog - mučnine.
- Javila sam se u Hitnu pomoć zbog bolova u želucu - priča, za "Novosti", Anka.
- Primila me je dr Graovac, koju sam usput zamolila da me posavetuje šta da radim sa uraslim noktom. Ona ga je pogledala i rekla da može ona to da "sredi", a operaciju je izvela dva dana kasnije u Hitnoj službi.
Anka dodaje da ni ona, ni njen sin Slobodan nisu tada znali da dr Graovac nema licencu za obavljanje hirurških intervencija, kao i da operacije, baš kao i kontrole koje su usledile, ne smeju da se rade u prostorijama Hitne pomoći.
Dani su prolazili, a rana nije zarastala. Kada se prvi put Anka požalila na jak bol, i kada je iz rane počeo da curi gnoj, dr Graovac poslala ju je u Kliniku za ortopediju Kliničkog centra Vojvodine. Bez uputa, i kod svog poznanika.
Tužba svakom ko pitaDirektor Doma zdravlja u Inđiji dr Vasa Petrović planuo je na pitanje novinara u vezi sa slučajem Anke Sember i odbio da nas spoji sa doktorkom Jelenom Graovac. |
Ortoped ju je pregledao, napravio rendgenski snimak, ali Anka nije zavedena nigde u protokol KCV, jer nije imala uput. Kako tegobe nisu prestajale, ona odlazi u bolnicu u Zemun, gde joj je odstranjeno mrtvo tkivo sa rane.
- Doktor koji nas je primio šokirao se kada je ugledao moju nogu - priseća se Anka.
- Pitao je: "Ko vam je ovo uradio? Jel’ to neko video kako se otprilike radi hirurški zahvat, pa pokušao i on, jel’ tako?"
Posle intervencije u zemunskoj bolnici, rana je zarasla, ali je posle jednog meseca "buknula" - noga je potpuno otekla i počela da crni. Nesrećna žena, u jakim bolovima, odvezena je u bolnicu u Sremsku Mitrovicu, gde je dr Lazar Kostić odmah konstatovao da noga mora da se amputira.
Rekao je da, u suprotnom, moja majka neće dočekati jutro - kaže Slobodan. - Amputaciju su obavili istog dana, prvo samo stopalo, a onda sve do kolena, da bi na kraju nogu odsekli do visoke natkolenice, jer je tek na tom delu uočeno zdravo tkivo.
Anka se ni do danas nije pomirila s činjenicom da je "preko noći" ostala bez noge.
- Očajni smo - kaže njen sin Slobodan. - Ko je kriv za takav propust? Ja se ne razumem u medicinu, ali neko je, valjda, odgovoran zbog ovakvog sleda događaja...
U izveštaju koji su 3. aprila ove godine sačinili članovi komisije Ministarstva zdravlja, dr Marko Bumbaširević i dr Aleksandar Karamarković, a koji je porodici Sember stigao poštom prošlog četvrtka, nema zaključka o krivici.
Navodi se samo hronologija događaja, kao i da su - "s obzirom na dugogodišnji pušački staž, nelečenu šećernu bolest i lečene venske ulkuse - svi medicinski postupci zdravstvenih radnika koji su lečili Anku Sember bili odgovarajući“.
Međutim, Anka tvrdi da nije dijabetičar, niti se ikada lečila zbog vena, a o takvoj dijagnozi saznala je od Ministarstva.