Umesto u zatvoru, služenje kazni u javnim preduzećima
Osobe osuđene za lakša krivična dela moći će da izdržavaju kazne kroz besplatan rad u pet javnih preduzeća u Kragujevcu, u okviru programa alternativnih sankcija koji se sprovodi u sedam gradova Srbije - osim u Kragujevcu, i u Beogradu, Valjevu, Novom Sadu, Subotici, Somboru i Nišu.
U Skupštini Kragujevca je potpisan ugovor o sprovođenju izvršenja uslovne osude
sa zaštitnim nadzorom između Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde i Javnih komunalnih preduzeća Zelenilo, Gradska groblja, Parking servis, Vodovod i kanalizacija i Čistoća.
Načelnica odeljenja za tretman i alternativne sankcije Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Dušanka Garić, rekla je da se takav način izvršenja sankcija sprovodi dve godine i da je u Srbiji realizovano 180 takvih kazni, a u izvršenju je oko 50.
"Na odsluženje kazne kroz obavljanje besplatnog javnog rada upućuju se lica osuđena za lakša krivična dela za koja je zaprećena kazna zatvora do tri godine, u oblasti saobraćaja ili za krađu struje, neplaćanje alimentacije i slično", rekla je Dušanka Garić i navela da na taj način kaznu mogu da izdržavaju i optuženi za teža krivična dela, ali je sud razmatrajući način izvršenja i ličnost izrekao blažu sankciju.
Dušanka Garić je rekla da je do sada društveno koristan rad državi doneo uštedu od oko milion dinara.
"Zatvorska kazna je skupa i šteta je za sve kada se izdržava kazna od tri ili četiri meseca u zatvoru, od toga nemaju korsti niti društvo niti osuđena lica. Iz budžeta se za svakog osuđenika izdvaja minimalno 16 evra dnevno", rekla je Dušanka Garić i dodala da su osuđenici koji izdržavaju alternativne sankcije vrlo motivisani i disciplinovani i obavljaju jednostavnije poslove koji ne nose odgovornost.
"Imamo čak i slučaj da se jedan osuđenik nakon završenog termina za sankciju u preduzeću gde je obavljao društveno koristan rad dobio stalni posao. Uz ovaj rad oni mogu da žive normalno u svojim porodicama i imaju ličnu satisfakciju da se na neki način iskupljuju za dela koja su počinili i da su vratili dug društvu", reka je
Dušanka Garić.
Osuđenici su tokom izdržavanja kazne u preduzećima pod nadzorom poverenika i predstavnika poslodavca i kontroliše se dolazak na posao i učinak na radnom mestu.