Albanski teroristi Srbe mučili, pa ubijali
Pored ratnih zločina počinjenih nad civilnim stanovništvom tokom oružanih sukoba na jugu Srbije, albanski teoriristi su načinili i brojna zlodela nad pripadnicima policije i vojske. U Kopnenoj zoni bezbednosti je, od potpisivanja Vojno-tehničkog sporazuma 9. juna 1999. do 31. avgusta 2001. godine, izvršeno čak 1.160 terorističkih napada i provokacija.
Atakovano je 967 puta na pripadnike i objekte policije, 155 na civile i u 36 slučajeva na članove međunarodnih misija i organizacija. Prema podacima Koordinacionog tela za jug Srbije, u napadima i provokacijama ubijeno je 18 pripadnika lokalne policije i deset civila, a 45 osoba je kidnapovano.
U terorističkim napadima ranjeni su 61 pripadnik policije, 25 civila i dva člana misije međunarodnih organizacija. U oružanim napadima, upadima i provokacijama, albanski teroristi upotrebili su automatsko naoružanje u 140 slučajava, mitraljeze u 85, snajpersko oružje u 48, ručne bombe u sedam, ručne bacače u 20, a minobacače i bacače granata "rpg-7" u 62 slučaja.
U Kopnenoj zoni bezbednosti u 13 slučajeva otkriveno je i uklonjeno 15 kilograma presovanog i plastičnog TNT eksploziva sa dva satna mehanizma, kao i 15 protivtenkovskih mina. Najkrvavije je bilo 21. novembra 1999. godine na putu Kuršumlijska banja - Podujevo.
Tada je policijski džip nagazio na minu. U eksploziji su poginuli policajci Živorad Pantović (30), Jovica Janićijević (30) i Milenko Strugar (29), dok su teško povređeni Radiša Tanasković (29), Dejan Pešić (30), Slavoljub Paunović (41), Saša Saković (29) i Milovan Nedeljković (25).
A kao dokaz da su albanski teoristi svoje žrtve surovo mučili i kasapili a zatim ubijali, postoje i brojne fotografije. Trojicu policajaca - Duška Gligorića, Duška Đogovića i Cvetana Jovanova kidnapovali su kod sela Končulj 21. novembra 2000. godine, odveli ih do Dobrosina, gde su se zverski iživljavali nad njima, a zatim ih likvidirali.
Otmica i ubistvo trojice policajaca bili su, zapravo, uvod za upad terorista, članova "Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe“ u Kopnenu zonu bezbednosti, u kojoj su se nalazili do maja naredne godine.
Terorističke grupe, pre svega sa područja KiM u Kopnenoj zoni bezbednosti, ispaljivali su projektile iz minobacača i ručnih bacača, i to sa područija Gnjilana (Mučibaba, Inatovce, Bilince, Podgrade, Stublina) i Kosovske Kamenice (Kamenski Rid, Donje Korminjane, Lipa, Rogačica, Karačevo, Sedlare, Velja Glava, Turska Trstena, Lisočka, Zajčevče).