Tajni agenti tragaju za slikama
Operativci policije iz Švajcarske došli tajno u Beograd vozilima s lažnim belgijskim tablicama i vrhunskom elektronskom opremom kako bi pomogli otkrivanje kradljivaca slike Pola Sezana.
Zahvaljujući saradnji nekoliko evropskih država i tajnim agentima iz Srbije i Slovenije, u Beogradu su uhapšene osobe osumnjičene za krađu i pokušaj prodaje slike Pola Sezana "Dečak u crvenom prsluku".
Srbi glavni u krađama
|
Međutim, prvu informaciju da se slika ukradena još februara 2008. godine iz muzeja u Cirihu nalazi u Srbiji došla je od čuvenog engleskog detektiva Ričarda Elisa, jednog od najpoznatijih svetskih istražitelja koji se bave pronalaženjem ukradenih umetničkih dela. On je osim toga zaslužan i što su prošle godine u Beogradu nađene ukradene slike Pabla Pikasa "Glava konja" i "Čaša i bokal". Sve ovo je deo dugogodišnje akcije Prsluk, koja je u saradnji srpske i evropskih policija usmerena je na otkrivanje ukradenih umetničkih dela.
Kako saznajemo, on je prvi došao do saznanja da se Sezanova slika vredna gotovo 100 miliona evra nalazi u Srbiji, ali nije imao detaljnih informacija. O tome je obavestio švajcarsku policiju, koja je u saradnji sa srpskim kolegama polako počela da plete mrežu oko kradljivaca.
- Ceo posao preuzela je srpska Služba za borbu protiv organizovanog kriminala, u okviru koje postoji odeljenje s Odsekom za suzbijanje krijumčarenja kulturnih dobara. Gotovo dve godine trajala je istraga i pokušaj da se uhvate kradljivci. Oni su diskretno počeli da nude sliku na prodaju, a početna cena bila je sedam-osam miliona evra. U celu akciju, osim nas i kolega iz Švajcarske, uključile su se i kolege iz Slovenije jer je Ivan Peković, koji je bio jedan od osumnjičenih, imao dobre veze u ovoj zemlji. Natezanje i pregovaranje o slici trajalo je dugo vremena, pa je cena snižena na 3,5 miliona evra - saznaju "Vesti" u vrhu MUP-a Srbije.
Napravljen je plan da se iskoristi prikriveni islednik, koji će pokušati da se uvuče u grupu i ponudi otkup slike. Iako su Slovenci to probali, srpski policajci su uspeli da "ubace" svog čoveka u grupu, pa su mu slovenačke kolege u istrazi kasnije pomagale.
- Angažovano je od 10 do 30 ljudi koji su pratili našeg čoveka u ovoj grupi. Kako bi ga obezbedili, pratili su komunikacije i ostale članove grupe, a napravljena mu je i lažna biografija. Sve vreme smo sarađivali s kolegama iz Švajcarske, s kojima smo razmenjivali informacije. Desetak dana pre hapšenja, došli su i policajci iz ove zemlje.
Kako bi se tajnost operacije održala, mi smo ih čekali na graničnom prelazu Horgoš. Došli su s vozilima na kojima su bile lažne belgijske tablice, krcata elektronskom opremom, koja je korišćena za nadzor osumnjičenih i komunikaciju policija nekoliko zemalja. Kad smo imali sve potrebne informacije o ovim kriminalcima, krenuli smo u akciju - kažu u MUP-u Srbije.
Simultano su na četiri lokacije počela hapšenja Pekovića, Draška Mladenovića, Boba Nedeljkovskog i Gorana Radojevića.
- Peković je bio u kombiju slovenačkih registarskih oznaka. Pozvani su presretači saobraćajne policije, koji su blokirali ulicu u kojoj se on nalazio, a onda su ga operativci SBPOK-a uhapsili i našli sliku u tapacirnugu vozila - prepričavaju za "Vesti" dramatične detalje ove akcije sagovornici iz vrha MUP-a.