''Kućne siledžije'' ne poštuju sudske zabrane
U Srbije je prošle godine bilo više od 6.000 žrtava porodičnog nasilja, od kojih je 27 izgubilo život, a oko 1.000 nasilnika svake godine dobije jednu ili više mera sudske zabrane prilaska, koje, uglavnom ne poštuju.
Rukovodilac programa "Sigurna kuća" Vesna Stanojević kaže da je bilo slučajeva da su muževi na ulici, uprkos sudskoj zabrani, napadali žene i prebijali ih, a ponekad se to završilo i ubistvom.
"Neretko, posle izlaska žena iz sigurne kuće, oni ih sačekuju ispred stana, u kolima, i vređaju i prete. Kada žene to prijave policiji, ona po pravilu ne reaguje", rekla je Stanojevićeva.
Prema podacima Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, u poslednje tri godine prosečno je godišnje izricano oko 500 mera zabrane približavanja za porodične nasilnike.
Njima je ograničen pristup porodicama koje su kinjili ili njihovom radnom mestu, mestu stanovanja i školi. Zabrane približavanja mogu biti na 100, 200 ili više stotina metara u zavisnosti od konkretne procene sudije.
Problem je, međutim, što nasilnici neretko te mere krše. Ako žrtva ne prijavi policiji da je zabrana prekršena, zlostavljač će ostati nekažnjen, jer niko ne kontroliše njegovo kretanje. On, međutim, može zabranu da prekrši samo jednom, ali da to kršenje po žrtvu bude fatalno, pišu "Večernje novosti".
Predsednik udruženja "Roditelj" Dragana Ćorić kaže da neke žene, uprkos svim sudskim odlukama u svoju korist, moraju da se sakriju u sigurnu kuću gde biraju najstrožu izolaciju.
Najveći broj bivših muževa, pre nego što prekrši zabranu, bivšim saputnicama preti SMS porukama. Policija takve prijave, po pravilu, ne shvata ozbiljno. Onda se osmele, pa pretnje prebijanjem ili ubistvom počinju da šalju preko trećih lica, a na kraju se sve završi fizičkim napadom, navodi list.