Ubio se, pa mu država oprostila dug
Država Srbija je otpisala dug Palku Ponjigeru zbog kojeg je taj vojni beskućnik 7. decembra prošle godine skočio u smrt sa prozora samačkog hotela na Zvezdari, zajedno sa suprugom Ilonkom i sinom Milanom, koji je na sreću preživeo i biće udomljen u kući svojih rođaka.
Odluku o opraštanju 521.121,72 dinara penzionisanom avio-mehaničaru doneo je Fond za socijalno osiguranje vojnih osiguranika (SOVO) na svojoj skupštini održanoj pred Novu godinu, a da je to urađeno samo mesec dana ranije, trogodišnji Milan, koji je čudom preživeo nesreću od 7. decembra i ovih dana treba da napusti Univerzitetsku kliniku u Tiršovoj, imao bi koliko-toliko normalno detinjstvo.
Razlog za otpisivanje duga nije nikakvo milosrđe, već nema ko da plati, pa je jednostavno primenjen zakon. Od celokupne sume, samo oko 220.000 dinara je dug koji je pokojni Palko zaista imao prema Fondu SOVO zbog toga što nije prijavio da se preselio u samački hotel, već je primao naknadu za uvećane troškove stanovanja kao da je podstanar u privatnom stanu.
Kamata od 300.000 dinara
Sve ostalo, dakle 300.000 dinara, bila je zakonska zatezna kamata koju porodica nije imala od čega da plati. Prema rečima potpukovnika u penziji Velizara Rabrenovića, predsednika Udruženja vojnih beskućnika, pokojni Palko je bio voljan da plati glavnicu duga na rate, čak je našao i advokata da ga zastupa, ali kamatu nije mogao da plati.
- Tačno je da je Ponjiger pogrešio kada nije prijavio da je promenio boravište, ali to nije razlog da država bude toliko bezosećajna. Svi mi koji smo i danas beskućnici odrekli smo se novca koji smo u svom radnom veku uplaćivali u penzioni fond u bivšim republikama SFRJ i taj novac je predmet sukcesije. Tačno je da je ministar odbrane Dragan Šutanovac dao naredbu da se te kamate otpišu, ali rok je bio samo tri meseca i Palko tada nije uspeo da to uradi, a posle u Fondu nisu imali razumevanja - kaže Rabrenović, koji i sam živi u kolektivnom vojnom smeštaju.
Prema njegovim rečima, malom Milanu je kao privremeni staratelj određena jedna žena psiholog, a za nekoliko dana će brigu o njemu preuzeti stric. Na računu koji je otvoren za pomoć dečaku, kako kaže Rabrenović, sakupljeno je dovoljno novca, koji će dečaku, koji je ostao skoro sam na svetu, pomoći da se školuje. Ministar Šutanovac za “Alo!“ je objasnio da je dug ukinut zbog primanja preživelog dečaka Milana.
- Fond je doneo odluku da se dug koji je imao Ponjiger anulira kako bi staratelj deteta imao pun iznos penzije - naveo je ministar Šutanovac.
U kolektivnom smeštaju još 600 porodicaPrema podacima Udruženja vojnih beskućnika, na teritoriji Srbije ima oko 600 porodica penzionisanih pripadnika bivše JNA koje su smeštene u samačkim hotelima, vojnim ustanovama, napuštenim i aktivnim kasarnama. Boravak u samačkom hotelu u dvokrevetnoj sobi, koja služi i kao kuhinja, špajz i spavaća soba, mesečno košta oko 100 evra, u šta su uračunate i komunalije, i te troškove refundira država. Oni koji plaćaju privatni stan dobijaju mesečnu naknadu od 60 do 150 evra. Prosečna penzija podoficira je 30.000 dinara, a njihovih udovica oko 20.000 dinara. Najviše porodica prognanika nalazi se u Beogradu, u Vojnoj ustanovu “Dedinje“ - 170, u kasarni u Zemunu 60, a u objektima Vojne akademije još 40. |