Fizičko kažnjavanje zabranjeno zakonom
Odredbe u prednacrtima zakona o pravima deteta i građanskog zakonika kojima se zabranjuje fizičko kažnjavanje dece podelile su stručnu javnost u Srbiji i otvorile pitanja koja se pre svega odnose na svrsishodnost takvog rešenja i na sankcije za kršenje budućeg propisa, saznaju beogradski mediji.
Zamenica ombudsmana Tamara Lukšić-Orlandić, koja je učestvovala u izradi prednacrta zakona o pravima deteta, kaže za “Blic” da u ovom zakonskom projektu postoje dva člana koja se tiču zabrane batinanja dece.
- U jednom članu stoji da su telesno kažnjavanje i ponižavajući postupci prema detetu u cilju njegovog disciplinovanja zabranjeni u svim sredinama, ali da se mogu, kada je to neophodno, primeniti na najkraće moguće vreme i samo u meri koja je neophodna radi zaštite života i zdravlja deteta ili drugog lica - kaže sagovornik ''Blica“.
Dakle, nije posebno pomenuta porodica, već se sve napred navedene sredine imaju u vidu.
- Drugi član se bavi odgovornostima roditelja u podizanju i nezi deteta. Između ostalog, roditelji se usmeravaju ka tome da su dužni da štite dete od svih oblika nasilja i zanemarivanja, kao i da se uzdrže od telesnog kažnjavanja, upotrebe fizičke sile, ali i od svakog drugog nehumanog, ponižavajućeg i omalovažavajućeg postupka prema detetu. Obe odredbe imaju za cilj da uspostave nenasilno okruženje za razvoj deteta i da otvore put primeni drugih modela vaspitanja koja isključuju batine kao meru u vaspitanju - objašnjava zamenica ombudsmana Lukšić-Orlandić.
Dr Olga Cvejić-Jančić, profesorka Univerziteta Singidunum i član komisije za izradu Građanskog zakonika, kaže da odredba o zabrani telesnog kažnjavanja predstavlja nameru da se u porodicu uvedu novi standardi ponašanja.
- Reč je o standardima ponašanja bez nasilja po kojima će dete prvo u svojoj porodici biti vaspitavano, tako da je nasilje nedopustivo i ne treba da ga primenjuju ni roditelji prema svojoj deci ni deca dalje prema drugoj deci, svojim vršnjacima i ostalima... Roditeljski autoritet se ne stiče batinanjem dece ni nasiljem prema njima, već pre svega ličnim primerom, strpljenjem, razumevanjem i većom posvećenošću detetu i njegovim potrebama - ističe profesorka Cvejić-Jančić.