Više od 6.500 optužnica zbog korupcije
Nadležna tužilaštva širom Srbije, uključujući i Tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala, u poslednje tri godine, zbog različitih oblika korupcije, podigla su optužnice protiv 6.542 osobe.
Među optuženima, najviše je onih koji su zloupotrebili službeni položaj, a nešto manje je onih koji su pred sudom odgovarali za primanje i davanje mita, piše današnja "Politika".
Posebnu pažnju, možda, izaziva statistika koja pokazuje da je samo u toku prošle i za prvih pet meseci ove godine podneto oko 2.000 različitih prijava zbog sumnje da su krivična dela s koruptivnim elementima počinili državni službenici.
Među prijavljenima najviše je sudija - 424, tužilaca - 155 i policajaca - 175, a veliki broj prijava zbog korupcije podnet je i protiv onih koji se vode kao "ostala lica s posebnom odgovornošću" - čak 1.163, navodi list.
Republički javni tužilac Zagorka Dolovac u izjavi za "Politiku" tvrdi da izneti statistički podaci pokazuju da je borba protiv svih oblika korupcije intenzivirana, ali da to ne znači da će se nadležni organi zaustaviti u ovom poslu.
"Naravno da se naša borba ne zaustavlja. Sve veći broj optuženih za korupciju pomogao je građanima da se osmele, pa su krivične prijave podnete zbog ove opake društvene bolesti sve brojnije", rekla je Dolovac.
I državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen tvrdi da je borba protiv korupcije itenzivirana, ali nadležnim državnim organima predstoje veliki izazovi.
Radna grupa koja radi na izmenama i dopunama Krivičnog zakonika razmatra i uvođenje novih koruptivnih krivičnih dela i jasnije definisanje postojećih, a osnovna ideja je da se, pored pooštravanja kazne, iz našeg zakonodavstva izbace prevaziđena krivična dela, najavio je Homen.
On je podsetio da će namerno dovođenje firme u stečaj biti novo krivično delo za koje će se izricati i zatvorska kazna i oduzimati imovina.