Mafijaši drogu plaćaju zlatom
Organizovane kriminalne grupe u poslednjih godinu dana, kako piše beogradski “Alo!“, sve veće narudžbine narkotika plaćaju isključivo u zlatu, jer s obzirom na kolebanja kursa evra, američkog dolara i švajcarskog franka, sve valute, odnosno papirne novčanice su postale rizik, najnovije je otkriće bezbednosnih službi.
- Organizovani kriminal funkcioniše poput male privrede, otuda ne čudi da ovakve grupe u svojim aktivnostima prate kretanja na svetskom tržištu. Evro i dolar su već dostizali svoje rekordno niske vrednosti ove godine, a za “švajcarac“ se verovalo da je siguran, ali se i to ubrzo ispostavilo kao zabluda. Zlato je za sada jedino koje ne gubi vrednost i tek zahvaljujući otkriću da se ono i u podzemlju sve više koristi za plaćanje uspeli smo da razumemo neke nazovi nove trendove u svetu kriminala - objašnjava sagovornik lista “Alo!“.
Otkriće o zlatu pomoglo je razumevanju nekoliko potpuno zbunjujućih “trendova“, kao prvo činjenice da je takozvana treća generacija pripadnika međunarodne bande pljačkaša draguljarnica i zlatara “Pink Panter“ naprasno postala sve brutalnija i nemaštovitija. Pošto su se promenili naručioci, stariji članovi bande sada sve više šalju mlađe i daleko neiskusnije mladiće u “nabavku zlata“.
Ne gubi vrednost
Da kriminalnim krugovima ne nedostaje preduzetnički duh, pokazuju i podaci ekonomista da je štednja u zlatu gotovo 10 puta isplativija od štednje u evrima ili nekoj drugoj valuti, da je cena zlata u poslednjih pet godina porasla za dva i po puta, odnosno ko je 2006. godine kupio kilogram zlata za 13.000 sada može da ga proda za 33.000 evra.
Ukratko, zlato važi za sigurno utočište, jer u kriznim situacijama ne gubi vrednost, već se upravo tada s njim trguje. |
- Kada se ispostavilo da svetski narko-karteli više ne isporučuju robu za novac, među domaćim kriminalcima porasla je potražnja za zlatom, a zatim i za regrutovanjem novih “pink pantera“.
Starije generacije ove bande sa prostora bivše Jugoslavije važile su za neku vrstu elite među lopovima, zbog njihove mašte, uvek novih scenarija pljačke, planiranjem do u sitne detalje, nenasiljem, uprkos oružju i otuda teškom razotkrivanju i hapšenju učesnika.
Nova generacija “pantera“, stara do 30 godina, daleko je neiskusnija, u svojim upadima postaje sve brutalnija, ne libi se da potegne oružje, više koristi mišiće i silu nego mozak, ali ovi mladići ubrzo bivaju i uhapšeni - objašnjava naš sagovornik.
Tako su dvojica Srba od 27 i 29 godina, koja su nedavno osuđena na 13 i 14 godina, opljačkala juvelirnicu u Klagenfurtu u decembru prošle godine, ali su u januaru ove godine uhapšeni odmah nakon razbojništva u radnji satova u Inzbruku.
- Iako nas je sve zaprepastila optužnica iz Barija, zlato je objasnilo i zašto je italijanska policija početkom leta podigla optužnicu protiv jednog od vođa grupe “Pink Panter“, zbog sumnje da je umešan u šverc oko 90 kilograma kokaina. Po ugledu na najkrupnije svetske kriminalce, i domaći su ubrzo usvojili ovaj trend, pa se u poslednje vreme čak i naručena ubistva na Balkanu plaćaju u ovom metalu - zaključuje sagovornik lista “Alo!“.
Time je postalo jasnije i zašto je nekoliko zapadnoevropskih zemalja mladića iz Srbije, za kog se veruje da je jedan od najtraženijih plaćenih ubica, označila kao pripadnika “Pink Pantera“.