Osmi osumnjičeni za pobunu JSO u bekstvu
Osmi osumnjičeni za učešće u oružanoj pobuni JSO u novembru 2001. godine nalazi se u bekstvu i za njim bi uskoro trebalo da bude raspisana poternica.
Kako je izjavio tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević, četvorici osumnjičenih je sinoć određen pritvor, dok peti nije za sada dostupan pravosudnim organima.
Radisavljević je ukazao da baš iz tog razloga za sad ne želi da saopšti njegovo ime. Ostala trojica osumnjičenih se već nalaze u zatvoru gde služe višedecenijske kazne.
Tužilaštvo za organizovani kriminal iniciralo je istragu protiv osam osumnjičenih zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivično delo oružana pobuna.
Četvoricu je sinoć povodom zahteva tužilaštva saslušao istražni sudija Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu, posle čega im je odredio pritvor do 30 dana i doneo rešenje o sprovođenju istrage, napomenuo je Radisavljević.
On je precizirao da su saslušani Veselin Lečić, Mića Petraković, Dragoslav Krsmanović i Vladimir Potić.
Istraga zavisi od Tužilaštva
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da će dalji tok istrage o pobuni Jedinice za specijalne operacije zavisiti od kvalifikacija koje Tužilaštvo bude dalo u postupcima koji se sada vode.
|
Istragom su obuhvaćeni i nekadašnji komandanat JSO Milorad Ulemek Legija, Duško Maričić Gumar i Zvezdan Jovanović, koji služe višedecenijske kazne zatvora i trebalo bi da budu saslušani naknadno.
Tužilaštvo za organizovani kriminal iniciralo je istragu zbog sumnje da su organizovali oružanu pobunu zajedno sa pokojnim vođom "zemunskog klana" Dušanom Spasojevićem.
Organizatorima oružane pobune preti kazna od najmanje pet do 20 godina zatvora, a učesnicima od tri do 15 godina zatvora.
Tužilaštvo ih tereti, jer su organizovali pobunu jedinice koja je otkazala poslušnost i prekinula sve veze sa komandom, blokirala bazu u Kuli, ispostavila zahteve za smenu ministra unutrašnjih poslova, načelnika Resora državne bezbednosti i njegovog zamenika.
Uzrok pobune je, kako su tada obrazlagali komandanti jedinice, bilo nezadovoljstvo njenih pripadnika zbog hapšenja braće blizanaca Banović, Nenada i Predraga, optuženih u Hagu, a "beretke" su zahtevale da se hitno donese i Zakon o saradnji sa Tribunalom.
Pobuna je trajala nedelju dana, a pripadnici JSO su tokom nje blokirali put kod Vrbasa i deo autoputa kod "Sava centra" u Beogradu. Okončana je dogovorom sa Vladom Srbije.
Ulemek, Jovanović i Maričić se nalaze u požarevačkom zatvoru gde izdržavaju višedecenijske kazne zatvora zvog ubistva premijera Ðinđića i drugih zločina.
Ulemek je bio komandant JSO do juna 2001, kada ga je nasledio Maričić. Ulemek je prvosnažno osuđen kao organizator ubistva premijera Ðinđića, a Jovanović kao neposredni ubica.
Maričić je pravosnažno osuđen za ubistvo Ivana Stambolića i četvorice funkcionera SPO na Ibarskoj magistrali i pokušaja ubistva lidera te stranke Vuka Draškovića.