Hapšenje Vukajlovićeve lažnjak za Brisel
Trenutna antikorupciona kampanja u zdravstvu, koja se vodi protiv Svetlane Vukajlović, bivše direktorke Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje i još nekoliko osoba, radi se po nalogu iz Brisela kako bi Srbija 12. oktobra dobila status kandidata za ulazak u EU, ocenila je u intervjuu za "Vesti" Verica Barać, predsednica Saveta za borbu protiv korupcije.
Zašto mislite da Brisel ima veze s hapšenjem bivše čelnice Fonda zdravstva?
- Brisel ima vrlo jasne zahteve što se tiče borbe protiv korupcije. Mislim da se hoće ostaviti utisak kako se mi efikasno borimo protiv korupcije, da su nam državne institucije vrlo efikasne. Bojim se da je ovo sve u toj funkciji. Proći će 12. oktobar, sve će to da se slegne. Meni se čini da su sve kampanje pokretane u određenom političkom trenutku, da nisu imale suštinsku vezu s borbom protiv korupcije i da su stradali ljudi koje nije imao ko da zaštiti ili oni koji su izgubili zaštitu.
RazvodnjavanjeKako će se završiti slučaj Vukajlović?
|
Kakvo je Vaše viđenje celokupne situacije sa Vukajlovićkom?
- Mislim da se pod okriljem priče o borbi protiv korupcije radi vrlo selektivno. Pitanje velikih nabavki ili vakcine ne može da se preseče na direktoru nekog fonda. Mi znamo da je u tom lancu najodgovorniji ministar zdravlja i da se nabavke za koje se daju velike pare ne mogu raditi bez ministra i saglasnosti Vlade. I zašto se ta linija odgovornosti sad preseca na nekom nižem nivou? Pitanje velikih poslova je, pre svega, pitanje Vlade i ministra koji su najodgovorniji. Ako oni nisu nikada odgovorni, onda se pravo pitanje odgovornosti za korupciju i ne postavlja.
Kako komentarišete izjavu ministarke pravde Snežane Malović?
- Čula sam nešto što je zaista zaprepašćujuće: ministarka pravde praktično priznaje da ona zna šta se radi u istrazi, iako govori da se oni ne mešaju u rad pravosudnih organa. Čak objašnjava šta je u istrazi utvrđeno protiv Vukajlovićke, u stvari brani ministra zdravlja. To su opasne i alarmantne stvari. Naravno da pravosudni organi treba svaku stvar što bolje da istraže, ali je loše ako su zbog pritiska vlasti prinuđeni da odaberu i selektivno tome pristupe. Neke mogu da optuže, a neke ne smeju, čak počinju unapred da ih brane.