Cane: Ružici Đinđić milion evra na ruke
Stanko Subotić Cane, kojem se pred Specijalnim sudom sudi za šverc cigareta, danas je optužio predsednika Srbije Borisa Tadića da stoji iza svih napada na njega. Javljajući se video-linkom na konferenciju za štampu koju su organizovali njegovi advokati Cane je rekao da je Tadić, preko svojih ljudi, još pre tri godine dostavio sudu napisanu presudu protiv njega.
Biznismen iz Švajcarske Stanko Subotić Cane optužio je predsednika Srbije i lidera Demokratske stranke Borisa Tadića da je sa svojim ljudima iz kabineta, preko dirigovanog pravosuđa, već napisao osuđujuću presudu za njega, u sudskom sporu koji se protiv Subotića vodi zbog zloupotrebe službenog položaja. Ta napisana presuda, tvrdi Subotić, predsednici Sudskog veća u tom postupku Mileni Rašić predata je još pre tri godine.
"Optužili su me, bez ijednog dokaza, da sam bio šef Mihalju Kertesu i Radovanu Stojičiću Badži. Zbog čega to Tadić radi i kakav je njegov interes", upitao se Subotić i potom ponudio odgovor novinarima koji su danas prisustvovali video-link konfereniciji biznismena i njegovog tima branilaca.
Subotić kaže da je hajku protiv njega svojevremeno pokrenuo bivši ministar policije Dušan Mihajlović koji ga je reketirao. To je nastavio Vojislav Koštunica, sada Tadić zajedno sa svojim drugovima Srđanom Šaperom, Nebojšem Krstićem i Aleksandrom Tijanićem, a preko svojih finansijera poznatih biznismena Milana Beka, Miroslava Miškovića i Vojina Lazarevića i ostataka Miloševićeve državne bezbednosti koji su se ubacili u DS.
"Beko i Mišković su uspeli da ubede Tadića da sam opasan za njega i da po svaku cenu treba da me unište. Tadiću je politički odgovaralo da se ja kriminalizujem, jer se na taj način potvrđuje teza koju je on zagovarao, a to je da je Đinđić bio vizionar, borac za demokratiju i slično, ali da je bio okružen kriminalcima, pa je on, Tadić, morao da dođe i očisti stranku od takvih", navodi Subotić jedan od razloga zašto se predsednik DS namerio na njega.
Davao na rate
|
"Otvorio sam fond u dogovoru sa Đinđićem i dao mu novac na raspolaganje. Kako je deo novca posle atentata ostao nepotrošen, ja sam rekao Ružici i Tadiću za taj fond i poručio im da mogu da raspolažu tim novcem za šta je bio namenjen", započeo je priču Subotić.
Odgovarajući na pitanje novinara Subotić je precizirao da je fond bio namenjen za kampove za decu bez roditelja i za sportske hale, a da je dao pet miliona dolara. Tadić mu je potom poručio da je najbolje da ostatak tog novca da Đinđićevoj udovici, pa je Subotić novac predao Ružici Đinđić, ukupno 1.031.620 evra!
"Trebalo mi je nekoliko meseci da tu količinu novca prenesem Ružici jer su tražili u kešu. A kada sam dao poslednju sumu, tri meseca kasnije podignuta je optužnica protiv mene", konstatovao je Subotić uz napomenu da ga je prethodno posetio Dragan Šutanovac koji je bio zadužen za prenošenje poruka.
"Rekao mi je da je Tadić razočaran što ga nisam ispoštovao", dodaje Subotić.
Ova iznenadna konferencija za beogradske medije organizovana tako što je Subotić video-linkom komunicirao sa novinarima. Održana je uoči davanja završne reči Subotićeve odbrane pred sudom, gde je optužen za zloupotrebu službenog položaja, posle čega se očekuje izricanje presude.
Mihajlović tražio reket!
Pomogao Veranu Matiću
|
Nije optužen za šverc cigareta
Subotić je nezvanično slovio za glavnog švercera cigareta 90-tih, ali optužnica po kojoj mu se sudi u Srbiji ne tereti ga za šverc već za krivično delo zloupotrebe službenog položaja, delo koje ne poznaje pravni sistem drugih evropskih država.
Njegov advokat Radoslav Tadić kaže da je sud iznenada odlučio da ne dozvoli izvođenja dokaza koje je sam predložio i da je pozvao na završnu reč. U ponedeljak Subotićeva odbrana treba da da završnu reč, posle čega se očekuje presuda. Za krivično delo za koje se tereti, Subotiću najviše može biti određeno 12 godina zatvora.
Advokat Tadić je, međutim, uveren da će njegov klijent ubrzo doći u Srbiju kao slobodan čovek. Razlog vidi u činjenici da će uskoro na dnevnom redu biti izmena Krivičnog zakona kojom će biti izbačeno delo "zloupotreba službenog položaja", zbog čega se vlastima i žuri da Subotića osude, tvrdi njegov advokat.
Zanimljivo da je odmah po donošenju rešenja o sprovođenju istrage Subotiću u njegovom odsustvu, određen pritvor i raspisana međunarodna poternica. Jemstvo koje je on u više navrata nudio da se brani sa slobode, a cifra je na kraju bila čak pet miliona evra, nikada nije prihvaćeno. Subotić tvrdi i da nikada nije dobio ni poziv za sud, bilo kao svedok ili optuženi, a da bi sada pristao samo na javno suđenje, na trgu u prisustvu građana!
Makedonac bez reči
|