Elektronske narukvice za osuđenike od marta
U Srbiji će od marta početi primena elektronskog nadzora prve grupe od 100 osuđenika koji će biti u kućnom pritvoru i nositi elektronske rukavice.
"Elektronske narukvice će u martu poneti prva grupa od 100 osuđenika, kako bi njihovo izdržavanje kazne u kućnom zatvoru bilo stavljeno pod satelitski nadzor. Do kraja naredne godine u kućnom zatvoru bi trebalo da se nađe od 500 do 1000 ljudi", rekao je državni sekretar Ministarstva pravde Srbije Slobodan Homen, prenosi beogradska štampa.
On je naveo da će se, prema odredbi Zakonika o krivičnom postupku, elektronski nadzor primenjivati na one koji su osuđeni do jedne godine zatvora, dodavši da će listu osuđenika za prvu, eksperimentalnu grupu predložiti Uprava za izvršenje zavodskih sankcija, ali će odluku za svaki konkretan slučaj donijeti sud.
"Ovakav režim izdržavanja kazne je posebno značajan za maloletnike, jer se pokazalo da klasičan zatvor za ovu populaciju uglavnom predstavlja 'doškolovavanje' za teže oblike kriminala", dodao je Homen.
U Srbiji danas ima oko 3 000 zatvorenika koji su osuđeni na kazne do jedne godine zatvora, za koje bi trebala četiri nova zatvora, a u čiju izgradnju bi država morala da uloži bar 80 miliona evra. Homen je istakao da jedan zatvorenički dan sada državu košta od 15 do 50 evra, zbog čega se država i odlučila za uvođenje sistema elektronskog nadzora, jer bi ovi troškovi pali na 10 evra.
"Za dve godine imaćemo sopstveni sistem, a njegova izgradnja finansiraće se sredstvima iz pretpristupnih fondova EU. Verujem da će država na ovaj način uštedeti znatna sredstva", naveo je Homen.
Pošto u Srbiji još ne postoji sistem elektronskog nadzora, ovaj posao, koji uključuje zakup opreme i obuku kadrova, biće poveren nekoj stranoj firmi preko tendera, koji bi trebalo da bude raspisan u januaru.
Režim elektronskog nadzora će moći da se primenjuje ne samo kada je reč o osobama koje kaznu izdržavaju u kućnom pritvoru, već i u slučajevima kada sud izrekne meru bezbednosti. Praksa elektronskog nadzora postoji gotovo u svim zemljama EU, a u ovaj program su pre nekoliko meseci ušle Mađarska i Hrvatska.