Užas: Prodavali otrov kao lek
Preparat MMS, koji se u Srbiji distribuira kao magični lek za lečenje najtežih bolesti poput raka i side u stvari je otrovno hemijsko sredstvo za dezinfekciju, saznaju beogradski mediji.
Ovo sredstvo ozbiljno narušava zdravlje, a može da izazove i smrt.
Lažni lek prodaje i distribuira firma Ezoterija, inače registrovana za izdavačku delatnost. U pitanju je ozbiljno ugrožavanje zdravlja i života ljudi, piše B92.
Na sajtu firme Ezoterija, čitaoci putem interneta, za 15 evra, mogu kupiti Čudesni minerelni dodatak MMS, koji se čak predstavlja kao najveće otkriće u istoriji medicine.
Ovaj navodni lek za sve bolesti izvesnog Džima Hembla opisuje se kao najjači prirodni uništavač virusa i bakterija, i to bez ikakvih negativnih posledica na ljudsko zdravlje. Zdravstveni stručnjaci u Srbiji međutim tvrde da se radi o ozbiljnoj prevari i da supstance koje se nalaze u preparatu mogu teško ds naruše zdravlje.
"Mi u Farmaceutskom jezgru smo zapanjeni sa ovom informacijom i zatečeni. Ovo sredstvo ne vbi smelo da se ni pod kojim uslovima koristi za ove indikacije koje navodi distributer. Korišćenje jednog ovakvog preparata tačno je da mođe da dovede do otkazivanja bubrega. Blaži oblik negativnog efekta su povraćanje, mučnine." kaže Sunčica Devora Veličković, Farmaceutsko jezgro.
Proizvod je ispitan u VMA a po zahtevu upravo preduzeća Ezoterija. Zahtev je glasio da se ispita proizvod MMS, tačnije dvokomponentno sredstvo za dezinfekciju vode,radi izdavanja uverenja o zdravstvenoj ispravnosti.
Na osnovu rezultata je utvrđeno da sredstvo pripada kategoriji predmeta opšte upotrebe, odnosno da je u pitanju sredstvo za dezinfekciju vode i nije namenjeno za ljudsku upotrebu. Nalaz je međutim zloupotrebljen i predstavljen na način koji odgovara prodavcu, a kako tvrde iz Farmaceutskog jezgra apotekarska i zdravstvena delatnost uopšte u Srbiji nisu dovoljno uređene što pogoduje raznim špekulantima.
"Zdravstveni sistem u Srbiji je neuređen. Nije adekvatan za 21. vek. Iako postoje zakonska rešenja, mnoga, da ponovim ne mogu, ili su neprimenjiva ili se namerno ne primenjuju, Kontrole postoje, ali toliko je već nagomilano problema da više ni te kontrole, to prevazilazi znači i te sluđbe koje to moraju da rade, Zdravstvo bi moralo da se uredi malo drukcije, ozbiljnije da ne bi dolazilo do ovakvih situacija." , rekao je Radosav Mitrović, šef Odseka za sanitarni nadzor Beograda.
Zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravlja tvrdi da su započeli istragu slučaja. Ovo je još jedan u nizu skandala posle hapšenja lekara u okviru akcije Kraba, zbog malverzacija i zloupotrebe službenog položaja.