Beograd: Svaki sedmi taksista krade mušterije
U Beogradu više od 1.000 taksista ne vozi po taksimetru i tako krade stranke. Zato većina Beograđana nema baš reprezentativno mišljenje o njima. Grad pokušava, ali još ne uspeva, da stane na put određenom broju vozača koji kaljaju ugled korektnih taksista koji zarađuju pošteno. Inspekciji je od početka godine podneto 33 prijave zbog veće naplate vožnje.
Vožnja taksijem u prestonici postaje veliki rizik. Od Ulice cara Dušana na Dorćolu do Vračara, taksista je naplatio 2.000 dinara čitaocu “Blica”. Drugi čitalac se požalio da je od Brankovog mosta do opštine Novi Beograd platio 900 dinara. Broj “divljih” taksista (sa dozvolom, ali naplaćuju nerealne sume) se ne smanjuje. Postoje punktovi po gradu gde najčešće stoje. Ispred tržnih centara, na Zelenom vencu, kod Autobuske, odnosno Železničke stanice, na Slaviji (na obodu kružnog toka, van taksi stanice). Nije daleko od istine tvrdnja da Grad za sada samo formalno sprečava rad “divljim” taksistima.
Potrošeno je dosta novca i vremena na razne ideje, napisano nekoliko studija o autotaksi delatnosti, a broj “divljih” taksista se ne smanjuje. Da li je Grad iscrpeo sve mehanizme za borbu protiv ove pojave?
Bez dozvole radi 300 prevoznikaInspektori su od početka godine podneli 201 zahtev sudu protiv taksista koji nisu imali odgovarajuću taksi dozvolu. U 2010. godini podneto je ukupno 1.328 zahteva. |
- Nije problem kada ta pojava ispliva jednom u tri meseca, realno, to je negde oko pet odsto ljudi. Konačno rešenje problema će biti kada budemo mogli da oduzimamo dozvole za obavljanje taksi delatnosti. Za to je neophodno izmeniti zakonske akte, pre svega Zakon o privrednim društvima i Zakon o prevozu u drumskom saobraćaju - kaže Dejan Mali, član Gradskog veća.
Kontrola taksi prevoza sprovodi se svakodnevno u dve smene, uz asistenciju policije, kao i u noćnim akcijama uz pomoć komunalne policije i interventne jedinice.
- Inspekciji je u 2011. podneto ukupno 33 prijave koje se uglavnom odnose na povećanu naplatu. Prijave se podnose na broj 3227–000 i potrebno je inspektorima omogućiti što više podataka o taksisti i vozilu da bi se utvrdio identitet. Nakon utvrđivanja identiteta, inspektor podnosi prekršajnu prijavu protiv taksi vozača - kaže za “Blic” Dragan Ristanović, pomoćnik sekretara za inspekcijske poslove.
U taksi udruženjima naglašavaju da su za kaljanje ugleda delatnosti najviše krivi taksisti koji imaju dozvole, a ne poštuju propise.
- Taksisti bez dozvola nisu problem, njih će iskoreniti nove TX tablice. Taksisti koji imaju dozvole, voze po ugovorenim cenama i naplaćuju abnormalne sume, oni su glavni krivci što ljudi imaju takvo mišljenje o nama. Inspekcija jeste u poslednje vreme malo pojačala kontrole, ali ništa se neće promeniti dok ne bude bilo jasnih zakonskih akata koji će regulistati našu delatnoast - kaže Vlada Ivetić, član izvršnog odbora “Žutog taksija”.