Slučaj Ljimaj: Ubili Srbina kosom za travu
Glavni dokaz koji Euleks ima protiv bivšeg komandanta takozvane 121. brigade OVK Fatmira Ljimaja i ostalih optuženih, je svedočenje zaštićenog svjedoka "X", koji je pokazao mesta gđe su pronađena tela ubijenih Srba. Njegovom saradnjom otkriveno je sedam tela. Jedna od žrtava ubijena je kosom za košenje, koja je takođe pronađena. Svedočenje svjedoka "X" o mučenjima u logorima potvrđeno je i iskazima žrtava koje su preživele.
Ljimaj (40) i još devet osoba, koji su privedeni zbog organizovanja logora u kojima su ubijani i mučeni Srbi i nelojalni Albanci u prvoj polovini 1999. godine, istovremeno su i pod sumnjom da su pojedine žrtve prebacivali na sever Albanije, gđe su im vađeni organi, saznaje "Blic".
Postoji sumnja da su neke žrtve iz logora u selu Klečka prebacivane u blizinu mesta Burelj, u Albaniji, u čijoj blizini se nalazi i "žuta kuća".
Prema dokazima kojima raspolaže Euleks, tri žrtve u logoru Klečka su identifikovane DNK analizom. To su Bojan Cvetković, Žarko Filipović i Života Todorović, koji su ubijeni hicima iz "kalašnjikova AK 47".
Euleks tereti osumnjičene i za ubistvo dva srpska policajca Nebojše Đurića i Veljka Markovića 4. aprila 1999. godine, kao i za ubistvo civila Arbena Avdijua, koji je ubijen hicima iz "kalašnjikova" istog dana.
Srpsko Tužilaštvo za ratne zločine pokrenulo je istragu protiv Ljimaja i još 27 osumnjičenih pripadnika 121 brigade OVK 16. jula 2008, tereteći ih za zločine u opštinama Lipljane, Štimlje i Glogovac i za formiranje logora u selima Krajmirovci, Klečka i Lapušnik u periodu od juna do oktobra 1998.
U zahtevu za istragu se navodi da je Ljimaj naredio trojici oficira iz 121. brigade Šukri Buji, Ramizu Ćerđiju i Gafuru Dugoliju da na magistralnim putevima Prizren - Suva Reka, Štimlje - Priština, kao i na lokalnim putevima i samim selima organizuju kontrolne punktove. Tamo su zarobljavali civile koje su prvo vodili u "prolazni zatvor" u selu Krajmirovica, a zatim u logore u Klečkoj i Lapušniku.
Takođe se terete i da su zastrašivali i ubijali svedoke Haškog tribunala 2003. godine.
Euleks je, posle dvosatnog ispitivanja, oslobodio Fatmira Ljimaja, a pravosudni postupak će, kako su preneli prištinski mediji, biti nastavljen narednih dana.
Ljimaj se u sredu uveče predao policajcima Euleksa u svojoj kući u naselju Čaglavica kod Prištine.
Fatmir Ljimaj je optužen i za korupciju i kriminal, koji je počinio dok je obavljao funkciju ministra saobraćaja i telekomunikacija u Vladi Hašima Tačija, a u ovom odvojenom procesu osumnjičen je za ratni zločin. Haški tribunal je 2005. godine oslobodio Ljimaja optužbi za ubistva i mučenja u logoru Lapušnik, zbog nedostatka dokaza.