"Postoje dokazi za političku pozadinu Đinđićevog ubistva"
Da me neko zaposli u Tužilaštvu, trebalo bi mi tri meseca da rešim političku pozadinu ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića, izjavio je u intervjuu za NIN advokat Srđa Popović.
"Sve je tu. Tvrdim vam da postoje dokazi, samo sud treba da ih izvede", rekao je Popović i istakao da ne postoji politička volja da se sasluša 10 osoba, među kojima je i lider Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica.
Setite se pisma
Upitan da li je neko direktno naredio ubistvo Đinđića, kada se govori o političkoj pozadini, Popović je rekao da se takve odluke ne donose baš tako. "Mislim da je ideja o ubistvu mogla poteći i od samog (Milorada Ulemeka) Legije. Setite se pisma koje je napisao tri meseca pre atentata, gde otvoreno preti i Đinđića naziva izdajnikom", rekao je Popović. |
Popović je podneo krivičnu prijavu u novembru prošle godine protiv lica za koje se sumnja da su umešani u pobunu Jedinice za specijalne operacije (JSO) i istakao da ga je "prijatno iznenadilo" da su se odmah javili ljudi iz državnih organa, koji su rekli da će Tužilaštvo ispitati sve navode iz prijave.
"Dva meseca kasnije, specijalni tužilac kaže - mi smo pri kraju. Pa, čekajte, kako ste to sad zbrzali, kako ste uspeli da izvedete sve te dokaze, da saslušate 40 svedoka, od kojih, znam, da niste saslušali nijednog", naglasio je on i upozorio da ovo znači da će se ovaj slučaj zatvoriti zaključkom da nema dokaza.
Oslobodiće se tog tereta, dodao je Popović.
On je istakao da je i danas tajna podatak da su Aco Tomić i Nebojša Pavković, u vreme pobune JSO, išli u Rusiju.
"Ne mogu to da shvatim nikako drukčije, nego da su tamo išli da pitaju: hoćete li nas podržati, ako odemo do kraja? Odgovor je očigledno bio negativan", naveo je Popović.
Prema njegovim rečima, tada se pojavila i jedna službena beleška, koja je ostala nezapažena, o tome kako je funkcioner DSS Zoran Šami išao u jedinicu JSO da ih podstiče na pobunu i kako ih DSS otvoreno podržava.
Popović je naveo da je jedinica JSO izašla sa "dugim cevima" i hamerima na autoput i Vladi i Skupštini Srbije ispostavila zahteve DSS da se smeni ministar policije, da se smene starešine u Službi bezbednosti i da se donese zakon o saradnji sa Hagom.
"To je bio večni Koštuničin zahtev, on je mislio, ako donesemo nekakav zgodni zakon, moći ćemo prilično da ometemo tu saradnju", istakao je Popović.