Srpski penzioneri krenuli u Sudan da prave haubice
Šestorici Srba, koji su krajem januara krenuli u Sudan na ratište, produžen je pritvor za još 60 dana. Uhapšeni na beogradskom aerodromu 21. januara, oni se sumnjiče da su prekršili sankciju međuanrodne zajednice krenuvši na ratište za platu od 1.500 evra.
"Moj otac nije krenuo u Sudan da ratuje, on je čovek u godinama i sigurno nikad na to ne bi pristao. Oni nisu mogli da nađu posao u Srbiji i krenuli su tamo kako bi zaradili novac i prehranili porodice", kaže ćerka jednog od šestorice srpskih državljana.
Čačani Dragoljub Đ. (73), Ilija M. (58) i Slavoljub S. (53), Borivoje D. (70) i Rajko Đ. (61), kao i Vlastimir M. (57) iz Pančeva uhapšeni su na aerodromu u Beogradu pod sumnjom da su prekršili rezoluciju Saveta bezbednosti UN, koje zabranjuju prodaju naoružanja i pomoć u ljudstvu nevladinim entitetima u Darfuru u Sudanu.
Tužilaštvo je navelo u optužnici da su pokušali da otputuju u Sudan kako bi koristili svoje veštine i znanja koje su stekli radeći u vojnim ustanovama u Srbiji, kako bi remontovali i osposobili tehnička i borbena vozila namenjena za ratne sukobe.
"Dobili smo dojavu i uhapsili šestoricu srpskih državljana, mahom starijih ljudi, koji su trebali da krenu letom ka Istanbulu, a zatim nastave za Kartum. Oni su u svojim torbama pokušali da prokrijumčare robu za koju se sumnja da se može koristiti i u vojne svrhe. To su voltmetri, termometri, manometri, kao i alat za popravku gusenica. Takođe, kod jednog od uhapšenih pronašli smo fotokopiju knjige 'Samohodna haubica 122 mm'. Kasnije smo saznali da ih je angažovao Vlastimir M, koji im je kupio avionske karte i pribavio dokumentaciju i obećao im mesečnu platu 1.500 evra. Takođe, krajem februara u Beogradu smo uhapsili i lekara Seada F. (50) iz Sudana, koji ima firme u Srbiji i koji je povezan sa ovim slučajem", kažu za "Blic" u policiji.
Međutim, u porodici jednog od uhapšenih ističu da oni nisu krenuli ni u kakav rat, već da rade kao automehaničari na tri meseca u glavnom gradu Sudana, Kartumu, na koji se ne odnosi rezolucija UN.
"Oni su preko čoveka iz Pančeva našli posao kao automehaničari u prestonici Sudana i to nema veze ni sa kakvom vojskom, niti s ratnim sukobima u Darfuru. Ovo je prvi slučaj u istoriji pravosuđa da je neko zbog ovog dela pritvoren. Sada im je produžen pritvor uz objašnjenje da ne bi ponovili krivično delo i da ne bi uticali na svedoke. To je sramno", kaže ćerka jednog od uhapšenih i dodaje da oni vrlo teško podnose zatvorske dane.