Manje krvi na srpskim drumovima
Za godinu dana od početka primene Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, u Srbiji je drastično smanjen broj poginulih i teško povređenih u saobraćajnim nezgodama. U tom periodu, za 20procenata smanjen je broj poginulih, pa je time praktično spašen život stotinak osoba, dok je za trećinu smanjen broj saobraćajnih prekršaja.
Dragiša Simić, načelnik Uprave saobraćajne policije MUP-a Srbije objašnjava kako su prvi rezultati primene zakona unapredili bezbednost i spasili mnoge živote, ali da će se pravi rezultati videti tek za nekoliko godina.
- U 2010. godini smo u odnosu na 2009. godinu imali za četvrtinu smanjen broj saobraćajnih nesreća, za 20 procenata smanjen je broj poginulih, za 16 procenata teško povređenih i za 8,5 procenata lako povređenih. Cilj je da za pet godina kada će se videti puni rezultati primene novog zakona prepolovimo broj stradalih na srpskim putevima - objašnjava Simić.
Važno je istaći i da je tokom prošle godine značajno smanjen broj saobraćajnih nezgoda tokom letnjih meseci, kada veliki broj naših sunarodnika iz inostranstva dolazi da provede praznike kod rodbine.
Tako je na glavnim putnim pravcima i kod vozila u tranzitu tokom ovih meseci primećen dosta manji broj povređenih i poginulih.
Inače, jedini segment u kome se nije osetio znatan pad povređenih u odnosu na prethodne godine je kod osoba koje su zadobile lake povrede.
- Poslednjih meseci imamo povećan broj osoba koje prijavljuju lake povrede. Razlog je najverovatnije naplaćivanje odštete od osiguravajućih kuća. Imamo primer gde se sudare dva automobila sa po četiri putnika i svih osmoro prijave lake povrede. Takođe i novine u zakonu kao što je obavezno korišćenje svetlosnoodbojnih prsluka, upaljena svetla tokom dana, dali su dobre rezultate - dodaje Simić.
Inače, tokom prošle godine, saobraćajne patrole su otkrile i zadržale više od 13.000 vozača koju su se nalazili u stanju teške i potpune alkoholisanosti, zbog čega im nije bilo dozvoljeno da nastave sa vožnjom.
- Uskoro će se krenuti i sa naplaćivanjem kazni putem video-nadzora u Beogradu. Kamere su instalirane, potrebno je još malo unaprediti softver, pa će se kazne dokumentovane fotografijama slati na kuće adrese. Za naše sunarodnike u inostranstvu važno je i znati da smo krenuli sa projektom postavljanja portala na
Savremena oprema za kontrolu
|
Koridoru 10 koji će uz video nadzor imati i automatsku radarsku kontrolu. To znači da će na portalu iznad autoputa biti napisana temperatura, preporučena brzina, dal se možda dogodila saobraćajna nezgoda na tom delu puta. Na njima će se nalaziti i radar koji će meriti brzinu svih vozila, pa ćemo moći da vidimo prosečnu i trenutnu brzinu svakog vozila. To je takozvano point tu point merenje brzine - otkriva načelnik Simić.
To praktično znači da će radari snimati svako vozilo i njegovu brzinu na prvoj, drugoj ili čak i trećoj tački, pa ukoliko se otkrije da neko vozilo te etape puta prelaze znatno brže od dozvoljene brzine, biće upućena saobraćajna patrola koja će zaustaviti vozilo i proveriti da li vozač upravlja pod dejstvom alkohola ili droga.
U isto vreme meriće se i takozvana tekuća brzina vozila, pa i u tom slučaju ako neko vozi znatno brže autoputem od dozvoljenog biće zaustavljen i kažnjen.