Malović: Hapsićemo sve sa spiska
"Ne postoje nikakvi tajni spiskovi nego su spiskovi okrivljenih, osuđenih ili optuženih lica za ratne zločine koje su prošle godine u julu razmenile Srbija i Hrvatska nepotpuni, što stvara probleme građanima obe države“, izjavila je srpska ministarka pravde Snežana Malović.
U intervjuu za zagrebački "Jutarnji list", pred današnju posetu glavnom gradu Hrvatske gde će se sastati sa kolegom Draženom Bošnjakovićem, Malovićeva je istakla neophodnost ažuriranja spiskova i njihove razmene jer je to od presudne važnosti za pravnu sigurnost građana obe zemlje.
"Procesuiranje ratnih zločina je obaveza i dužnost i Srbije i Hrvatske, na putu ka Evropskoj uniji, i naše dve zemlje su pokazale da im nije interes da počinioci ratnih zločina prođu nekažnjeno. Nije bitno gde će se suditi i čije pravosuđe će okrivljene procesuirati, nužno je da niko ne prođe nekažnjeno za poočinjeni zločin", poručila je Malovićeva.
Ona je rekla da će sve osobe za kojima je raspisana međunarodna poternica ili doneta naredba suda za izdavanje nacionalne poternice, biti uhapšene ukoliko se nađu na teritoriji Srbije, odgovarajući na pitanje da li će biti uhapšeni hrvatski državljani koje Srbija tereti za ratne zločine ukoliko putuju u Srbiju.
Takođe je napomenula da je ustanovljeno da se protiv jednog broja srpskih državljana koji se ne nalaze na popisu osoba koje potražuje Hrvatska, ipak vode krivični postupci ili su već osuđena u toj državi.
"Zbog svega toga neophodno je da dve strane spiskove ažuriraju i razmene ih, što je od presudne važnosti za pravnu sigurnost građana obe zemlje", istakla je Malović.
Osim pomenutih spiskova, tema sastanka Malovićeve i Bošnjakovića biće rešavanje slučaja Tihomira Purde koji je po srpskoj poternici uhapšen u BiH zbog zločina u Vukovaru, a navodno se nije nalazio na pomenutom spisku koji je Hrvatskoj predala Srbija.
"Tvrdim da ne postoje tajni spiskovi, reč je o nepotpunim spiskovima čije je ažuriranje neophodno. Sigurna sam da će sva otvorena pitanja u što skorijem roku biti rešena, jer je to u obostranom interesu obe države", istakla je Malović.
Prošle godine u julu nadležni organi Hrvatske predali su srpskim organima spisak sa imenima 1.534 osobe protiv kojih se u Hrvatskoj vode krivični postupci ili su već osuđeni pred pravosudnim organima te države. Srpska strana je predala spisak sa imenima 40 osoba koje potražuju pravosudni organi zbog ratnih zločina.