Bugarske diplomate špijuniraju po Srbiji
Komisija za otkrivanje učestvovanja bugarskih građana u radu tamošnjih civilnih i vojnih službi bezbednosti utvrdila je da skoro 50 odsto aktivnih i bivših diplomata ove zemlje rade ili su radili kao agenti Službe!
Bugari su proučavali svoje arhive u periodu od septembra 1944. do jula 1991, a rezultati su prezentovani komisiji 14. decembra ove godine. Pod lupom su se našle ukupno 462 osobe, od kojih je svaka druga u pomenutom periodu bila vrbovana u svojstvu agenta ili saradnika bugarskih službi bezbednosti!
Zanimljivo je da je kod većeg broja proveravanih diplomata rubrika u koju treba upisati datum kada su prestali da rade za službe bezbednosti ostala prazna, što znači da su i dalje aktivni!
Prema tom istraživanju, aktivni saradnici Službe su ambasadori Bugarske u Njujorku, Londonu, Pekingu, Tokiju, Berlinu, Rimu, Vatikanu, Madridu, Lisabonu, Atini, Stokholmu, Oslu, Ženevi, Kairu, Hagu, Venecueli, Ankari, Bukureštu, Tirani, Sarajevu, kao i konzul u Čikagu!
Kako stvari stoje sa Srbijom? Aktuelni ambasador Bugarske u Beogradu Georgi Dimitrov radio je za obaveštajnu (Prvu upravu) i kontraobaveštajnu (Drugu upravu) službu državne bezbednosti pod pseudonimom Anton i Boil! Dimitrov je navodno skinut sa saradničke mreže 1991.
Georgi Jurukov, bivši ambasador u Beogradu i Sarajevu i od 2006. do ove godine generalni konzul u Nišu, radio je kao agent obaveštajne uprave Generalštaba vojske Bugarske. Nema podataka da mu je prestao status u službi. Jordan Kozuharov, otpravnik poslova u Ambasadi u Beogradu tokom 2004, pod pseudonimom Kalojan bio je saradnik kontraobaveštajne službe. I dalje je aktivan.
Za kraj, Marko Markov, ambasador u Beogradu i Sarajevu tokom devedesetih, agent je obaveštajne i kontraobaveštajne službe.
Bugarskoj, izgleda, ne treba Vikiliks.