Vratila se u pritvor posle pet godina bekstva
Prvookrivljena u predmetu nelegalnih invalidskih penzija, pravnica iz Smedereva Gorica Petković za kojom je 2005. godine bila izdata poternica, dobrovoljno se vratila u pritvor u kome je bila do novembra 2005.
Jedan od njenih branilaca je potvrdio da se Gorica Petković oko 13 časova prijavila dežurnoj službi policije i da je po poternici sprovedena u pritvor. Branilac Gorice Petković nije hteo da govori o motivima takve odluke jer je nije video "i ne želi da nagađa".
Betin izvor, blizak Gorici Petković, naveo je da se Gorica naglo odlučila na taj korak i da ni njen suprug nije znao šta se dešava.
Gorica Petković je provela osam meseci u pritvoru iz koga je puštena 21. novembra, a Vrhovni sud Srbije već 13. decembra 2005. doneo je odluku da ponovo bude pritvorena.
"Pritvor ne samo po evropskim nego i našim zakonima svodi se na razumno vreme, ali ovde izgleda više nema razuma niti ikoga ko bi odlučio šta je u čitavoj stvari razumno", reagovao je tada njen branilac Radislav Maravić.
Krajem novembra 2005. godine Maravić je rekao "dokazi su obezbeđeni, optužnica je na stolu, tako da su prestali razlozi za dalji pritvor Gorice Petković".
Maravić je dodao i da je njegova štićenica imala korektno i fer držanje u pritvoru i da je na sebe uzimala veći deo krivice nego što je realno. Maravić je naveo i da je Petkovićka imala "časno ponašanje u svojoj odbrani tokom čitavog postupka".
Okružno javno tužilaštvo, sada Više javno tužilaštvo u Smederevu podiglo je optužnicu protiv 32 osobe, od toga 19 lekara iz Smedereva, Majdanpeka, Bora, Beograda koji su omogućili većem broju osoba da ostvare invalidsku penziju iako za to nisu stekli zakonsko pravo.
Goricu Petković, koja je tada bila zaposlena u filijali Penzijsko invalidskog osiguranja Smederevo tužilac tereti za 24 krivična dela - 11 primanja mita pomaganjem, tri falsifikovanja službene isprave, dva dela davanja mita i osam zloupotreba službenog položaja. Protiv nje optužnica je proširivana 17 puta.
U dosadašnjem postupku suđenja u odsustvu prvookrivljene nijedan svedok nije teretio Goricu Petković, niti lekare specijaliste Živoslavku Branković, koja je posle pokretanja istrage počela privatnu praksu i Jasnu Avramović, koja je u vreme pokretanja istrage bila predsednik opštine Smederevo, a sada je zamenik gradonačelnika.