Tadić zahvalio Josipoviću: Više nisam sam
Tadić je zahvalio Josipoviću, ne samo na prijateljstvu i razumevanju, nego i zbog činjenice što, kako je ocenio, više nije usamljen u svojim namerama da na drugačiji način vodi politiku i da se iskorači iz začaranog kruga koji je definisao 20. vek. Josipović je, sa druge strane, pohvalio Tadića da je čovek koji je smogao snage da izađe iz klišea koji su do sada sputavali obe države.
"Tadićeva poseta je novi važan korak na koji smo spremni. Na nama je da uverimo narode da je to dobro koje može da pobedi zlo koje se dogodilo juče. Pozivam i tebe Borise i sebe da ne odustanemo od puta na koji smo kročili", rekao je Josipović na prijemu upriličenom u čast predsednika Srbije.
Položaj Srba glavna tema razgovoraPredsednik Srpskog narodnog vijeća i poslanik u Saboru Milorad Pupovac rekao je posle sastanka sa Borisom Tadićem u prostorijama srpskog kulturnog društva "Prosvjeta", da su razgovarali "praktično o svim temama relevantnim za položaj Srba u Hrvatskoj: obrazovanju, nestalima, izbeglicama, o mogućnostima zapošljavanja, mogućnostima pomoći u zapošljavanju u povratničkim sredinama i načinu na koji bi Vlada Srbije mogla pomoći institucijama srpske zajednice u Hrvatskoj". "Sastanak s predstavnicima Srba u Hrvatskoj dobio je isti rang kao i s hrvatskim državnim vrhom, a teme su iste kao što su bile na dnevnom redu u razgovorima s državnim vrhom, samo što su dodatno proširene na specifične stvari“, rekao je Pupovac. |
Predsednik Srbije je odgovorio da je dugo bio usamljen na političkoj sceni u regionu u nameri da vodi drugačiju politiku kako bi se iskoračilo iz začaranog kruga.
"Sada više nisam usamljen", poručio je Tadić i dodao da za ceo region zajedničko političko merilo treba da bude Evropska Unija. "Tu nema spora. U tom smislu ćemo ponovo jednoga dana biti zajedno, ali opet dovoljno daleko da se ne ugrožavamo", naglasio je Tadić obraćajući se zvanicama na prijemu koji je organizovala Ambasada Srbije u Zagrebu i Srpsko nacionalno vijeće.
Tadić je rekao da posete između dve države "što radne, što zvanične, što neformalne, imaju smisao, ukoliko iza njih ostaju dobre posledice i ukoliko iza tih poseta srpsko-hrvatski odnosi idu uzlaznom linijom".
"Mislim da svi zajedno radimo jako važne stvari za našu decu, unuke, za našu budućnost - da izađemo iz začarnog kruga mržnje koji je odneo mnoge živote na ovim prostorima, koji je mnoge unesrećio i doneo zlo", istakao je Josipović na prijemu.
On je ukazao da seme zla nikada nije potpuno uništeno, "ali svojim primerom moramo pokazati da je dobro jače od zla". Josipović je podvukao da je Tadić čovek koji je smogao snage da izađe iz klišea koji su do sada sputavali obe države.
Prema njegovim rečima, malo ko je verovao da dve države sa tako velikom problemima kao što je pitanje nestalih mogu da budu prijateljske i da rešavaju probleme. Josipović se još jednom zahvalio Tadiću što je došao u Zagreb koga je i ovog puta nazvao prijateljem.
Prijemu u hotelu "Westin" su prisustvovali ministri obe vlade, predstavnici privrednih komora Srbije i Hrvatske, javnog i kulturnog života i crkveni velikodostojnici.
Posle susreta u Josipovićevoj kancelariji na Pantovčaku, gde su prvo razgovarali u četiri oka, a zatim i sa delegacijama dve države, Tadić i Josipović su istakli napredak vlada u Beogradu i Zagrebu u radu na povratku izbeglih i rešavanju njihovih stambenih problema.
Povratak izbeglica je prioritet
Tadić se saglasio da je pitanje nestalih i izbeglih prioritetno i ukazao da on insistira da srpske institucije prikupljaju informacije o tome.
|
Predsednici su na zajedničkoj konferenciji za novinare istakli privrženost dve zemlje evrointegracijama i naglasili važnost članstva u EU za ceo region.
"Imali smo nesporazuma, ratna razaranja, žrtve, uputili smo izvinjenje - što je izuzetno značajan korak za sveukupne odnose dve države. Bez rešenih međunacionalnih i bilateralnih odnosa i ekonomsku saradnje nema napretka dve države", konstatovao je Tadić.
Kosor: Hrvatska, Slovenija i Srbija u Beogradu
Tadić je razgovarao i sa predsednicom Vlade Hrvatske Jadrankom Kosor, a u Zlatnu knjigu na Banskim dvorima, sedištu hrvatske Vlade, upisao je: "Neka ovo bude nova stranica zajedničke istorije".
Hrvatska premijerka rekla je posle razgovora sa Tadićem, da postoji mogućnost ponovnog trilateralnog sastanka Srbije, Hrvatske i Slovenije, ali, ovaj put u Srbiji.
U zajedničkom obraćanju novinarima sa hrvatskom premijerkom, Tadić je ocenio da su Vlada Hrvatske i Hrvatska učinile mnogo na poboljšanju odnosa Beograda i Zagreba, iako postoje nerešena pitanja. Prema njegovim rečima, među nerešenim pitanjima dve zemlje su i pitanje granica, sukcesije i međusobnih tužbi pred Međunarodnim sudom pravde.
Premijerka Hrvatske je istakla da je sa Tadićem razgovarala i o, kako je rekla, osetljivim pitanjima, ali da je konstatovano da je mnogo toga urađano.
Predsednik Sabora: Raspoloženi smo za novu stranicu
Predsednik Hrvatskog sabora Luka Bebić izjavio je posle sastanka sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem u Zagrebu da između Hrvatske i Srbije postoji veliki kvalitet odnosa.
"Bilo je i drugih poseta i inicijativa, zaista postoji raspoloženje za jednu novu stranicu", rekao je Bebić. On je dodao da Hrvatska želi da pokaže da teži kvalitetnoj saradnji sa svojim prvim susedima.
"Pritom naravno da pomenemo da posledice rata i ratnih razaranja ne možemo, niti želimo zaboraviti, jer ne bi ništa naučili iz toga, ali isto tako ne želimo živeti u prošlosti", naveo je Bebić.
On je konstatovao da nema prosperiteta i stabilnosti Hrvatske bez deljenja istih vrednosti sa susedstvom. Bebić je još rekao da je na sastanku sa predsednikom Tadićem pomenuto pitanje hrvatske nacionalne manjine u Srbiji, dodajući da ona još nije dobila svog predstavnika u parlamentu, iako je to bilo predviđeno.
O Tadićevoj poseti
Poslanici vladajuće većine ocenili su danas da je poseta predsednika Srbije Borisa Tadića Hrvatskoj od velikog značaja ne samo za Srbiju i Hrvatsku, već za ceo region, dok opozicioni poslanici smatraju da je Tadićeva politika nejasna i konfuzna, i da on „treba da pokaže minimum nacionalnog dostojanstva“.
|