Incko: Državu RS ne bi priznala ni Srbija
"Otcepljenje RS bio bi posthumni uspeh Miloševića", rekao je visoki predstavnik za BiH Valentin Incko i dodao da to svet ne bi priznao.
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini (BiH) Valentin Incko ocenio je u Beču da ova zemlja poslednje četiri godine stagnira i zaostaje za susedima.
- BiH mogla bi uskoro biti okružena kandidatima ili članicama EU. Zbog toga BiH mora napredovati brže i ne sme da zaostaje - upozorio je on na konferenciji za štampu povodom 15-godišnjice potpisivanja Dejtonskog sporazuma. - Od 1995. postignut je značajan napredak. Dejton je doneo zajedničke institucije, pošto su pre tog sporazuma bile tri različite vlade, valute i slično.
Poslednje četiri godine reforme su obustavljanje,i zbog toga je BiH zaostala za susedima.
Dejton ostaje na snazi
Međutim, zemlji su potrebne sopstveni mehanizmi za prevazilaženje problema. Tako je, na primer, Dejton izostavio Vrhovni sud.
Moja ideja je da svi problemi treba da se reše institucionalno u lokalnim institucijama, a ne preko stranaca. Zato je potrebna mala reforma, koja bi donela jačanje funkcionalnosti države, a ne centralizacija - rekao je Incko. |
Ukazujući da su 11 godina posle rate u Bosni obeležene napretkom, Incko je rekao da zbog zastoja međunarodno angažovanje mora da se nastavi sve dok ova zemlja ne bude potpuno u stanju da rešava svoje probleme bez međunarodne pomoći.
On je naglasio da će međunarodno prisustvo biti uvek u BiH, ali kasnije na drugačiji način i ponovio da bi otcepljenje RS bio posthumni uspeh politike Slobodana Miloševića.
Incko je ocenio da bi RS, u slučaju odluke o otcepljenju, bila suočena s nepriznavanjem i dodao da veruje da čak ni Srbija ne bi priznala takvu državu.
Prema njegovim rečima, Brčko je najbolji primer da narodi u BiH mogu da žive zajedno i zato se mora odustati od govora mržnje.
Kad je reč o susedstvu, on je ocenio da aktuelno imamo najbolju "klimu do sada", ukazujući na predsednike Hrvatske i Srbije Ivu Josipovića i Borisa Tadića koji su pokrenuli proces ne samo regionalne saradnje, već i regionalnog pomirenja.
Što se tiče evroatlantskih integracija, Incko je naglasio da BiH nije trenutno na tom putu i da se taj proces mora ubrzati.
Prema njegovim rečima, BiH taj proces može realizovati, ali samo kao jedinstvena država.
Reforme koje su dovele do vizne liberalizacije su dokazale da je, kad postoji politička volja kod vođa, moguće sprovoditi reforme, ukazao je Incko.