Ubijeno do 8.000 Srba u Sarajevu
Nekadašnji predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić danas je, u nastavku suđenja pred Haškim tribunalom, zatražio od svedoka tužilaštva Dragana Miokovića da povuče izjavu prema kojoj je u Sarajevu tokom rata stradalo oko 11.000 civila ili da mu se dozvoli da osporava tačnost tog iskaza.
Mioković je objasnio da je on "samo izneo procenu koja je u Centru službi bezbednosti pravljena posle potpisivanja Dejtonskog sporazuma i koja je do danas od raznih vladinih i nevladinih organizacija u više navrata potvrđena kao otprilike tačna".
Karadžić je svedoka pitao "da li prihvata da je broj žrtva bio 250.000 do 300.000 ili da je u celoj BiH bilo 97.000 žrtava", da bi zastupnik tužilaštva Fergl Gejnor prigovorio da Mioković nije pozvan kao stručnjak za demografska pitanja.
Mioković je kao istražilac CSB Sarajevo učestovovao u istragama više od stotinu slučajeva granatiranja i pedesetak snajperskih incidenata u kojima su stradali civili, a za koje je prema tom izvoru utvrđeno da su bile odgovorne snage Vojske RS, te da su nalazi o svim istragama u Višem sudu u Sarajevu. Karadžić je najavio da će te nalaze tražiti prvo od Tužilaštva.
Svedok je rekao da je po nacionalosti Srbin i da su u CSB uglavnom radili Bošnjaci muslimani, ali i Hrvati i Srbi.
Na Karadžićevo pitanje da li su istrage vršene bez obzira na nacionalnu pripadnost i koliko je bilo incidenata u kojima su žrtve bili Srbi, Mioković je odgovorio da "u policiji nikada nisu vodili evidencije iz kojih bi se videla nacionalna pripadnost, jer zakonodavac to nije smatrao prioritetom".
Svedok je potvrdio da su Mušan Topalović Caco i Juka Prazina ubijali Srbe u Sarajevu.
On je rekao da se najveći broj incidenata u kojima su stradali Srbi dogodio u prvim godinama rata, 1992. i 1993. godine, da zna da su vođene istrage o incidentima i da su počinioci gonjeni i u toku rata.
Sudije su smatrale irelevantim Karadžićeva pitanja o delovanju "Ševa", koje su prevodili Nedžad Ugljen, Nedžad Herenda i Edin Garaplija.
Karadžić je ukazivao da je "5.000 do 8.000 Srba nestalo u gradu" i da je "te podatke Vlada BiH skrivala, ali je Sudsko veće ocenilo da je to pitanje "možda važno, ali da ne vidi kako je relevantno za njegovu odbranu".
Svedok je rekao da je o "Ševama" pročitao u medijima i da kao pripadnik CSB Sarajevo nije mogo da zna o njima "ako je ta jedinica bila pri republičkom MUP-u".
"Ne znam da li su oni bili u tajnoj policiji", rekao je Mioković i potvrdio da je Ugljen ubijen, a da su Herenda i Garaplija živi. Na Karadžićevo pitanje da li su u zatvoru, Mioković je rekao da nisu.