Srbi: Ganić laže, iz Sarajeva smo bežali
Senatori Republike Srpske (RS) i nekadašnji stanovnici Sarajeva odbacili su kao lažne navode člana ratnog Predsedništva BiH Ejupa Ganića da su sarajevski Srbi napuštali grad iz ekonomskih razloga i posvedočili da su Srbi odlazili jer se nisu osećali bezbedno.
Senator RS Miroslav Mikeš smatra da izjava člana ratnog Predsedništva BiH Ejupa Ganića da su sarajevski Srbi napuštali grad i ostavljali imovinu iz ekonomskih razloga ne može imati nikakvog uticaja s obzirom na njegovu isfrustriranost i neobjektivnost.
"Ganićeva izjava da je 200.000 Srba izašlo iz Sarajeva zbog ekonomskih razloga je takav nonsens da ga zaista ne treba komentarisati", rekao je Mikeš i zapitao zašto Ganić ne kaže da su iz Banjaluke Bošnjaci to isto radili iz ekonomskih razloga. Mikeš dodaje da bi na to pitanje Ganić verovatno odgovorio da su Bošnjaci iz Banjaluke otišli iz političkih razloga.
Senator RS i srpski akademik Milorad Ekmečić, kojeg su početkom rata u Sarajevu uhapsile Zelene beretke i njega i porodicu držale ga u pritvoru, poručio je Ganiću "da laže na drugi način i nekim drugim ljudima".
"Premlatili su me, pa sam morao otići ilegalno sa porodicom u Beograd, gde sam operisan. Posle operacije sam mesec dana morao sam da ležim, jer su lekari konstatovali oštećenje moždane opne", naveo je Ekmečić u izjavi Srni.
Srbija spasavala i muslimane
Komentarišući Ganićevu izjavu da je Srbija pretnja regionalnoj stabilnosti, Lukić je rekao "da je Ganić bio pošten onda bi rekao da je Srbija jedina spasavala ne samo Srbe nego i muslimane". |
Nekadašnji predsednik Vlade RS Vladimir Lukić, koji je do rata u Sarajevu živeo 37 godina, rekao je da nije iznenađen Ganićevom izjavom, jer je on poznat po neistinama koje iznosi u javnost.
"U ratu Srbi nisu mogli da izađu iz Sarajeva, jer je odluka Alije Izetbegovića i Ejupa Ganića bila da Srbi ne mogu izaći iz grada", rekao je Lukić. Prema njegovim rečima, posle onoga što im se desilo u Sarajevu, Srbi nisu imali poverenje u takvu vlast i zato su radili na tome da imovinu sami zamene ili prodaju.
Lukić je naglasio da Ganić govori neistinu, jer se za stan, u to doba prodat u Sarajevu, nisu mogla kupiti ni dva stana u Banjaluci, gde su bili mnogo skuplji, dok je stan u Beogradu koštao više nego i u Banjaluci i u Sarajevu.
Jedan od članova porodice Divčić, rođen u Sarajevu gde su živeli i njegovi pradedovi, rekao je Srni da je na Kovačićima u blizini zgrade OHR-a posle mnogo godina za 105.000 KM prodao kuću površine 150 kvadrata koja je imala i baštu i dve garaže.
"Za novac od prodaje tolike kuće u Beogradu sam mogao da kupim samo stan od 28 metara kvadratnih", rekao je Divčić.
Jedan od članova porodice Koprivica rekao je da je imao stan na Čengić Vili veličine 54 kvadrat i pre četiri godine ga je prodao za 25.000 KM. "Za te pare u Beogradu sam mogao da kupim dva stana od 6,5 metara kvadratnih", prokomentarisao je Koprivica.
Ganić je uoči jučerašnje sesije Asocijacije nezavisnih intelektualaca "Krug 99", na kojoj je bio uvodničar, rekao da su Srbi iz Sarajeva neposredno posle rata, kao i sada, odlazili "iz ekonomskih razloga i zbog trgovine, odnosno zbog toga što su za jedan stan u Sarajevu mogli da kupe dva - po jedan u Beogradu i Banjaluci"