Sanader: Nismo ''uterivali dug'' INA-i
Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader negirao je danas tvrdnju o postojanju prećutnog dogovora s njegovom vladom da naftna kompanija Ina državi ne mora da plati trošarine, odnosno dve milijarde kuna (273,6 miliona evra).
Na svedočenju pred istražnom komisijom Sabora o privatizaciji i poslovanju državne naftne kompanija Ina, Sanader je naglasio da vlada toj kompaniji nije želela prisilno da naplati dug, kako ne bi ugrozila poslovanje kompanije u krizi, rizikovala njen stečaj i tako dovela u pitanje radna mesta.
"Da se vlada u tom slučaju ponašala isključivo kao vlasnik, trebala je Ini da stavi ključ u bravu, ali smo kao odgovorna vlada morali voditi računa i o socijalnoj politici", rekao je Sanader, ističući da tako razmišljaju i druge vlade.
Državnim novcem sanirane su kompanije u drugim industrijama, kao što su brodogradilišta, tekstilne industrije ili poljoprivredno industrijski kombinati, pa je logično da se i u slučaju Ine pričekalo da se oporavi kako bi mogla platiti trošarinu, smatra Sanader.
Tajno se sastali da smisle pitanja za Sanadera?
|
On je potvrdio da je kao premijer znao da je Ina krajem 2008. pala u teškoće i bila pred stečajem, a kao razlog naveo je svetsku ekonomsku krizu, dodavši da je vodstvo Ine verovatno stvorilo velike zalihe nafte u vreme dok je ona bila skupa na svetskim tržištima.
Kada je cena nafte drastično pala, stvorile su se disproporcije u knjigama, rekao je bivši hrvatski premijer. Na pitanje da li je vlada raspravljala o godišnjim izveštajima o poslovanju Ine, Sanader je kazao da se o Ini raspravljalo znatno češće, svaka dva do tri meseca, shodno zakonskim obavezama vlade.
On je rekao da je 2003, pri kraju mandata vlade Ivice Račana, mađarska kompanija Mol ušala u Inu kao strateški partner, nakon što je stekao 25 odsto plus jednu akciju, a da je praktična primena ugovora o privatizaciji pala u zadatak njegove vlade.
Sanader je naveo da je jedan od prvih zadataka njegove vlade u februaru 2004. bila isplata 5,5 miliona kuna (752.400 evra) savetniku za privatizaciju, koje Račanova vlada nije platila.
''Vlada je razgovarala i o rokovima modernizacije rafinerija, pripremama za inicijalnu javnu ponudu Ininih akcija, prenos akcija veteranima i prodaju zaposlenima, kao i o uticaju poskupljenja nafte u svetu na domaće tržište'', rekao je Sanader.