I Hrvati hoće iz BiH?
Leo Pločkinić, koordinator hrvatskog nevladinog sektora u BiH, poručuje da trajno mirovno rešenje u BiH predstavlja ukidanje 10 županija u Federaciji BiH, te uspostavljanje hrvatskog entiteta u granicama koje je Herceg-Bosna unijela u dejtonsku BiH s pravom diskontinuiteta teritorija.
Tada bi se, rekao je Pločkinić Srni, mogao raspisati i referendum o budućnosti BiH, "koji bi sasvim sigurno dao rezultate kakvi su dobijeni i na ovim opštim izborima".
"Bila bi potvrđena neophodnost samoodređenja i samoopredeljenja svaka od tri konstitutivna naroda na nezavisnost i samostalnost, jer je svima jasno da duboko podeljena BiH nikada neće funkcionisati kao normalna demokratska i evropska država" - naveo je on.
Pločkinić ističe da bošnjačkim liderima "mora biti jasno da SAD i EU šalju sve više signala o tome da nije neophodno postojanje BiH, jer se ona svakim danom pokazuje kao neodrživa na unutrašnjem i međunarodnom planu i kao veštačka tvorevina, a to su potvrdili i poslednji izbori".
Amerika i Međunarodni monetarni fond izgubili su volju da održavaju BiH na okupu - smatra on - i dodaje da je BiH, "zbog težnji za unitarizmom i neprihvatanja konstitutivnih zahteva Hrvata i Srba - u limbu, odnosno praznom prostoru, u kome gomila stotine milijardi maraka spoljnog duga".
"Izbor Željka Komšića doveo je dejtonsku BiH na korak do raspada, a domaći analitičari i predstavnici međunarodne zajednice ne žele da priznaju postojanje dubokog raskola između tri različite etničke i religijske zajednice, od kojih dvije - Srbi i Hrvati - svakodnevno traže nezavisnost i otcepljenje iz ove veštačke tvorevine" - rekao je Pločkinić i upitao:
"Koliko izbora treba proći da Bošnjaci shvate da ovakvu neravnopravnu državu, koju 60 odsto stanovništva smatra tamnicom naroda, ne mogu održati na okupu ni pod pretnjom nekakve sile koja danas, osim snaga NATO saveza, predstavlja ''tigra od papira'' ", kazao je Pločkinić.