"Kapetan Dragan me je silovao šest, sedam puta"
Dok Dragan Vasiljković poznatiji kao Kapetan Dragan čeka odluku australijskog ministra unutrašnjih poslova, koja će konačno rešiti da li će Kep po odluci suda zbog optužbi za ratne zločine biti izručen Hrvatskoj, na australijskoj televiziji ABC u udarnom terminu pojavila se ispovest Džemile Subašić koja pred kamerama ispoveda kako ju je Kapetan Dragan danima silovao.
"Nema dana, nema noći ni jutra, nema trenutka kada ne razmišljam o tome", rekla je u ispovesti za australijsku televiziju ABC Džemila Subašić, optužujući Kapetana Dragana za silovanje žena u istočnoj Bosni.
Iako ga Hrvatska tereti za ratne zločine nad zarobljenicima ovo je prvi put od kada je Kapetan Dragan poznat javnosti da se pominje njegova umešanost u silovanje žena, i to pred samo donošenje konačne odluke o njegovom izručenju Hrvatskoj.
Džemila Subašić, međutim, tvrdi da ju je u julu 1992. godine, pošto su je zarobili Kapetanovi vojnici, Vasiljković silovao 6-7 puta tokom nekoliko dana zatočeništva u hotelu Vidikovac u Diviču kod Zvornika.
U polučasovnom svedočenju ona je ispričala da je iz hotela videla "leševe ljudi pobijenih u podrumu kako plutaju Drinom". Ispričala je i kako je četvrtu noć od njenog zarobljavanja "videla Dragana Vasiljkovića kako sav u krvi i s nožem u ruci urla da će ih sve pobiti i da niko neće ostati živ".
Na filmu TV ABC ispovest Džemile Subašić počinje od 19. minuta
"Kazala sam mu, molim te nemoj me silovati. Ubij me, ali ne diraj me. Rekla sam mu da sam već silovana u Liplju, ali kazao mi je da gde može jedan Srbin, mogu svi Srbi", ispričala je Džemila.
Supruga Kapetana Dragana Nada Lukić je na ove, prvi put iznesene, optužbe odgovorila rečima : "Zašto bi Dragan ikoga silovao, pa on je mogao imati sve najlepše žene u Srbiji". Njeno mišljenje deli i srpska princeza Linda Karađorđević, koja je takođe stala u Kepovu odbranu.
Hrvatski zarobljenici: Ispred Kapetana niko nije smeo da nas tuče
Legenda kaže da su Kapetana čivale "verne ribe knindžuše koje bi život dale za njega, a kamoli njemu"
Hrvatski list "Vjesnik" je još 1991. objavio reportažu o razmeni zarobljenika između Knina i Hrvatske, u kojoj se navode izjave razmenjenih hrvatskih vojnika i policajaca (njih 52) koji su bili zatvoreni u kninskoj tvrđavi. Svi su se žalili na maltretiranja i mučenja, neljudski tretman i isticali glavne aktere, ali kao mučitelja nigde nisu naveli Kapetana Dragana. Za njega su pričali da je bio korektan i da je uživao gledajući filmove o Vijetnamu. Među glasovima koji u Hrvatskoj osporavaju optužbe na račun Kapetana Drgana nalaze se i argumenti da zločini koji mu se pripisuju, kao što je i novoosvanula priča o silovanju, nisu svojstveni njegovoj ličnosti. |
Kapetan Dragan je uhapšen u Sidneju na osnovu međunarodne poternice koju je za njim raspisala Hrvatska. Županijsko državno odvjetništvo u Šibeniku ga tereti da je kao zapovednik paravojnih snaga postupao protivno odredbama Ženevske konvencije, odnosno da je u julu i avgustu 1991. u zatvoru na kninskoj tvrđavi i februara 1993. u Bruškoj kod Benkovca mučio, zlostavljao i ubijao zarobljene pripadnike hrvatske vojske i policije.
Austraijski sud je doneo odluku da ga izruči Hrvatskoj kako bi mu sudila za ratne zločine iako je on pokušao da dokaže da tamo ne bi imao fer već političko suđenje. Kapetan je posle odluke suda pobegao, a nakon višemesečnog skrivanja je uhapšen. Sada čeka da australijski ministar potvrdi ili odbije sudsku odluku o izručenju.