Miljevići: Obeležen dan nestalih Srba
Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila u Istočnom Sarajevu obeležila je parastosom i paljenjem sveća u spomen-kosturnici u Miljevićima 15. septembar - Dan nestalih Srba Republike Srpske (RS).
Cveće kod spomen-krsta položili su gradski i opštinski zvaničnici, te predstavnici porodica nestalih i republičkih organizacija za traženje nestalih.
Predsednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila u Istočnom Sarajevu Mirko Vranić istakao je da porodice žrtava 15 godina nakon rata ne mogu biti zadovoljne rezultatima procesa traženja.
Vranić je rekao da će Republička organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila uskoro tražiti da se prekine svaka saradnja sa Institutom za nestala lica BiH, jer u toj instituciji, kako je naveo, nema mesta za mišljenje Srba i porodica srpskih žrtava.
"Takođe, tražićemo od OHR-a da po istom prinicipu naredi Vladi Federacije BiH da imenuje Komisiju za popis stradanja Srba u Sarajevu, kao što je naređeno Vladi RS da imenuje Komisiju za Srebrenicu", istakao je Vranić.
Šef ''Tima za koordinaciju aktivnosti istraživanja ratnih zločina i traženje nestalih lica RS'' Staša Košarac istakao je da proces traženja nestalih nije dao zadovoljavajuće rezultate, te da jednostrani pristup međunarodne zajednice u procesu stvara "konfuznu situaciju koja treba prestati".
Košarac je naglasio da će polovinom oktobra u Banjaluci biti otvorena DNK labaratorija u okviru Zavoda za sudsku medicinu RS, čime će biti ubrzan proces identifikacije žrtava.
"Još 636 tela leži u kosturnicama u RS, neki od 1992. godine, za što veliku odgovornost ima Međunarodna komisija za nestale i Institut za nestala lica koji ima jednostran pristup žrtvama", naglasio je Košarac, napomenuvši da je Vlada RS potpuno posvećena pitanju procesa traženja nestalih.
Košarac je istakao da će se efekti prenesenih nadležnosti u procesu traženju nestalih lica u narednom periodu analizirati, jer one "nisu sveto slovo" i ne moraju ostati na nivou BiH.
Prema njegovim rečima, u narednom periodu postoji mogućnost i donošenja zakona o nestalim na nivou RS koji bi dao doprinos ubrzanom pronalasku nestalih i njihovoj identifikaciji.
Rukovodilac ''Operativnog tima za traženje nestalih RS'' Goran Krčmar istakao je da u procesu traženja nestalih ovaj tim nailazi na sve veće probleme.
"Još 1.750 nestalih lica je u RS. Ne možemo zanemariti odnos Instituta prema procesu traženja, jer je za 2,5 godine rada identifikovao 81 telo srpske nacionalnosti, a prosek je bio 320 nestalih, što govori da je ovaj proces praktično zaustavljen", rekao je Krčmar.
Krčmar je naglasio da će Operativni tim učiniti sve da dođe do poboljšanja procesa traženja nestalih, ali da se to neće dogoditi moći bez saradnje Instituta, čiji je upravljački odbor, prema njegovoj ocjeni, neodrživ.