Ponedeljak 2. 2. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Subota 21.08.2010.
13:36
Srna A

Sanader i Zagorac u vezi sa Hipo bankom ?

Bivši službenik Hipo Alpe Adria banke, koji je želeo ostati anoniman, direktno je doveo u vezu bivše šefove ove banke Volfganga Kulterera i Gintera Strajdingera sa bivšim hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom i penzionisanim generalom Vladimirom Zagorcem.

Insajder navodi da je Kulterer "negovao odnos" sa tadašnjim hrvatskim premijerom: Ivo Sanader

Svedok je za austrijsku televiziju ORF spominjao kofere sa novcem koji su posebnim avionom dopremani iz Hrvatske u Klagenfurt odakle je novac prebacivan u Lihtenštajn.

"Poletalo se iz Klagenfurta bez većih kontrola. Moglo se poneti šta god se htelo. Tu je uvek bio prisutan jedan član Uprave i kofer sa novcem", rekao je bivši službenik Hipo banke iznoseći detalje o diskretnoj "poslovnici" banke u dvorcu Frejenthurn kod Klagenfurta, koji je došao u vlasništvo Hipo banke nakon što je njen raniji vlasnik bankrotirao.

Prema njegovim rečima, u dvorcu je uz prostoriju za savetovanje postojao i trezor iz kojeg je isplaćivan novac klijentima koji su u diskreciji dolazili iz Hrvatske i Italije, ne spominjući njihova imena.

Volfgang Kulterer

On je rekao da je sada pritvoreni Kulterer "negovao odnos" sa tadašnjim hrvatskim premijerom Sanaderom, dok se Strajdinger "brinuo" o Zagorcu. Strajdinger je za ORF demantovao bilo kakvo učestvovanje u transportima novca.

Intervjuisani bivši službenik banke, koji je, kako tvrdi, dobijao i pretnje kada je hteo da napusti firmu, rekao je da Kulterer, najčešće uz pomoć Jorga Hajdera, preko vlastite mreže, rešavao nastale probleme, iako je nadzor poslovanja u vezi sa Hrvatskom ionako bio otežan.

Jednom je lično bio prisutan, rekao je svedok, kada je Kulterer intervenisao kod tadašnjeg ministra finansija Karl-Hansa Grasera kako bi nastali problem bio otklonjen "u skladu sa interesima Hipo banke".

Bivši rukovodilac Hipo Alpe Adria banke Volfgang Kulterer uhapšen je 13. avgusta, a u zatvor u Klagenfurtu prebačen je 16. avgusta. Pritvor mu je produžen zbog mogućnosti bega i straha od ponovnog počinjenja dela.

Kulterer je u Hipo Alpe Adria banci bio zadužen za proširenje poslovanja banke na Balkan. Austrijsko tužilaštvo ga tereti za odobravanje milionskih kredita bez pokrića u vrednosti nekretnina ili drugih založnih prava.

Veći deo rizičnih kreditnih plasmana, kako su ranije prenijeli mediji, završio je u Hrvatskoj, Srbiji i BiH.

Kulterer se, od kada se saznalo da je pod istragom, spominje kao čovek koji bi mogao otkriti povezanost bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera i Hipo banke.

Državno tužilaštvo Hrvatske saopštilo je prošle sedmice da su preuranjene tvrdnje medija da je u toku istraga o 800.000 nekadašnjih nemačkih maraka koje je Sanader navodno dobio od Miroslava Kutle kako bi mu sredio kredit u Hipo Alpe Adrija banci.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
  • 2026 © - vesti online