Podgorica čuva svoje mafijaše
I pored čvrstog dogovora sa Srbijom da će parafirati sporazum o ekstradiciji svojih državljana okrivljenih za dela organizovanog kriminala, korupcije i terorizma, Crna Gora je odložila ovaj posao na neodređeno vreme.
Potez Podgorice usledio je posle izjave srpske ministarke pravde Snežane Malović da bi to bilateralno pitanje, o kojem su dva ministarstva započela pregovore u julu, trebalo da bude rešeno za mesec dana. Kao odgovor je, diplomatskim putem, usledio žurni zahtev Ministarstva pravde Crne Gore za odlaganje, pošto je to, navodno, dug proces.
U najmanju ruku, začuđujuće, ako se zna da je Hrvatska radi sličnog sporazuma sa Srbijom, ubrzano promenila Ustav, pa pripadnik zemunskog klana Sretko Kalinić, optužen za ubistvo premijera Zorana Đinđića i niz drugih likvidacija, uskoro stiže u Beograd.
Crnogorsko prolongiranje, prema rečima predsednika Advokatske komore Beograda Slobodana Šoškića, ne treba tumačiti kao potpuno odustajanje Crne Gore od borbe protiv organizovanog kriminala.
Spremni, ali ne znaju kadMinistarstvo pravde Crne Gore ponovilo je juče spremnost da sa Hrvatskom i Srbijom potpiše sporazum o izručenju okrivljenih za krivična dela, ali nije preciziralo kada bi ti ugovori mogli biti zaključeni. Ministarstvo pravde je negiralo navode pojedinih beogradskih medija da Podgorica traži odlaganje potpisivanja takvog sporazuma sa Srbijom i nazvala ih "senzacionalističkim". |
- Crna Gora bi pokazala da ne želi borbu protiv kriminala ako bi Srbiji uskratila pravnu pomoć u takvim slučajevima. Ovim prolongiranjem sporazuma o izručenju nije u obavezi da izruči svog osumnjičenog državljanina, već je samo dužna da ga uhapsi i sudi mu u Crnoj Gori - naveo je Šoškić. On je dodao da bi u slučaju da odbije hapšenje moglo da se kaže da Podgorica ne sarađuje u borbi protiv kriminala.
Slučajnost ili ne, odlaganje sporazuma je zatraženo koji dan pošto su srpski turisti navodno videli u blizini Žabljaka Darka Šarića, optuženog za šverc 2,7 tona kokaina. Pored Šarića, Srbija namerava da traži ekstradiciju Gorana Sokovića, Dejana Šekularca, koji su u Crnoj Gori uhapšeni, pa pušteni pre nekoliko meseci, pa Borisa Labana, Draška Vukovića i Darka Tošića, takođe iz Šarićevog klana.
Pre ili kasnije, prema Šoškićevim rečima i Crna Gora i ostale zemlje u regionu i šire moraće da potpišu sporazume o ekstradiciji.
- Hrvatska je na vreme shvatila koliko bi bilo skupo, komplikovano i neefikasno suditi Sretku Kaliniću u Zagrebu i dovoditi svedoke, pa će i Crna Gora razumeti, jer je organizovani kriminal ogroman problem koji mora rešavati ne samo region, već i ceo svet - kaže ovaj advokat.
"Zakočeno" i dvojno državljanstvoOsim sporazuma o ekstradiciji, zvanična Podgorica, dugo odlaže i pitanje dvojnog državljanstva, pa tako državljani Crne Gore i dalje mogu da dobiju srpsko bez probelma, a obrnuto samo u slučaju procene Podgorice da je reč o važnim osobama. Dodatni problem je što Crnogorci u slučaju da dobiju državljanstvo Srbije automatski ostaju bez crnogorskog. Rigorozna zvanična Podgorica pri tom je fudbalskoj legendi Draganu Džajiću omogućila dvojno državljanstvo usred sudskog procesa u Srbiji i privolela istaknuti srpski glumački par Dragana Nikolića i Milenu Dravić da, pored srpskog, uzmu i pasoš Crne Gore. |