Srbija opet na nišanu
Ovog vikenda u Hrvatskoj, povodom 10 godina članstva u NATO, počela je prva od ukupno tri međunarodne vojne vežbe koje organizuje Komanda kopnenih snaga za Evropu američke vojske u koordinaciji sa članicama NATO i "partnerskim zemljama".
U prvoj vežbi Munjeviti odgovor 19, koja će trajati do 6. juna, na teritoriji Hrvatske, Slovenije i Mađarske učestvovaće 1.600 pripadnika oružanih snaga Hrvatske, Slovenije, Mađarske, BiH, Albanije, Crne Gore, SAD, Poljske, Francuske, Velike Britanije, Litvanije, Severne Makedonije, Italije i Nemačke, ali i vojske samoproklamovanog Kosova!
Penzionisani general i bivši načelnik Vojno-bezbednosne agencije Momir Stojanović ocenio je za Sputnjik da se radi o nastavku politike koju zapadni centri moći već godinama sprovode pogotovo prema Srbiji i zaoštravanje odnosa Istoka i Zapada preko srpskih leđa.
Stojanović podseća da po Kumanovskom sporazumu i Rezoluciji 1244 uopšte nije predviđeno da Kosovo može imati oružane snage, ali je Zapad prećutno prešao preko toga, a sada ide korak dalje da takvu nelegalizovanu vojsku poziva na vežbe u okviru NATO.
- Mislim da je to, na neki način, odgovor NATO-a, pre svega SAD, na vojnu paradu koja je održana u Nišu da bi se na neki način napravio balans i poslala poruka kosovskim Albancima da je NATO garant njihove bezbednosti - smatra Stojanović.
On podseća da Kosovo već odavno sa Vojskom Albanije organizuje zajedničke obuke i vežbe.
- To je veoma teška situacija kad je u pitanju bezbednost Srbije, a vojnim vežbama u Hrvatskoj, na kojima učestvuju vojske Albanije i Kosova, šalje se loša poruka Srbiji - smatra Stojanović i dodaje:
- Očigledno da klizimo u neki rasplet, neko zaoštravanje na prostoru Zapadnog Balkana i stvarno nisam optimista i ne vidim da se diplomatskim ili nekim drugim sredstvima može nešto rešiti. Faktički, ovo će potrajati, mišići će se trenirati nad Srbijom i kako će to ispasti - to teško može bilo ko da predvidi - zaključio je Stojanović.
Zvaničnici Srbije nijednim slovom nisu prokomentarisali ovaj događaj, a sagovornici "Vesti" tvrde da je reč o ozbiljnoj provokaciji ne samo zapadnih komšija, već i SAD i NATO gde je Srbija punopravna članica Partnerstva za mir.
- Nema dileme da je reč o jasnoj provokaciji prevashodno Hrvatske kao domaćina vojne vežbe. Kosovo nije članica ni NATO ni Partnerstva za mir i nema nijednog razloga da učestvuje. Međutim, Hrvatska je poslala poruku da podržava Kosovo ne samo u sticanju međunarodnog priznanja, već i formiranju oružanih snaga - ističe penzionisani general Radovan Radinović.
Nije odgovor na paradu?
Prema Radinovićevim rečima, pogrešno je tumačiti da je učešće Kosova na vojnoj vežbi NATO zapravo odgovor na vojnu paradu u Nišu.
- Srbija je nedvosmislena u tome da se na bilo koji način ne nadmeće sa NATO. Uostalom, saradnja u okviru Partnerstva za mir je najbolji dokaz - kaže Radinović.
Podići i avijaciju
I nekadašnji vojni izaslanik SRJ u Vašingtonu, penzionisani pukovnik Stanko Nešić nema dileme da je reč o ozbiljnoj provokaciji.
- Srbija u jednom trenutku mora da jasno kaže da joj je dosta ovakvih provokacija i da je odlučna da zaštiti svoj suverenitet po svaku cenu. Ukoliko Hrvatska kao naš prvi komšija svesno izazove provokaciju tako što pozove na vežbu i vojsku samoproklamovanog Kosova, ne vidim zbog čega bi se kao provokacija tumačila slična vojna vežba ili podizanje naše vojne avijacije uz samu granicu - ističe pukovnik Nešić.
On objašnjava da je reč o provokaciji sa dvojakim ciljem.
- Prvi je stvaranje još većih tenzija i destabilizacije ne samo u Srbiji, već i u regionu, a drugi je pokušaj legitimizacije nezavisnog Kosova mimo Ujedinjenih nacija, kroz posredna priznanja njenih institucija, uključujući i vojsku Kosova - ističe Nešić.