Kreće li se opasna "vojska" ka srcu Balkana
Izjava ministra bezbednosti Bosne i Hercegovine Dragana Mektića da su među migrantima koji su dospeli u tu zemlju otkrivena šestorica koja se povezuju sa terorističkim organizacijama, uznemirila je javnost.
Teroristi su ilegalno ušli u Bosnu, trenutno su izolovani, a najverovatnije dolaze iz Avganistana. Mektić strahuje da će mnogi od 70 hiljada migranata koji se trenutno nalaze u Grčkoj, a kreću se prema zemljama Evropske unije, odabrati rutu preko Zapadnog Balkana.
Stručnjaci za bezbednosti iz BiH strahuju da među migrantima koji su već u toj zemlji ima još terorista.
Pročitajte još:
* Dodik: Niko se ne može igrati Republikom Srpskom
* Dodik novom ambasadoru SAD: Imaćemo vremena da objasnimo sva pitanja
* Dodik posle sastanka s Vučićem: Nastavićemo jedinstveno da delujemo
Dekan banjalučkog Fakulteta bezbednosti Predrag Ćeranić smatra da je stanje mnogo gore nego što se može zaključiti iz Mektićeve izjave, u kojoj se govori o šest pripadnika terorističke grupe Al Kaida koji su identifikovani. Pitanje je šta se dešava sa čitavim jedinicama Islamske države i Al Kaide, koji su poraženi na Bliskom istoku, jer oni se trenutno samostalno dislociraju, upozorava Ćeranić.
- Oni idu u Albaniju, iz Albanije na Kosovo, a sa Kosova dalje. Mislim da mi nismo svesni da su u svim tim migrantskim talasima jedan dobar deo bivši vojnici. Kako će se ponašati ubuduće, da li će se okrenuti nekom drugom, mirnodopskom načinu života, ili će u nekom momentu, na dati signal reagovati i pokrenuti svoju borbu na drugim lokacijama, ne znamo. Možemo samo da strepimo i nadamo se da će službe bezbednosti svojski raditi svoj posao - kaže Ćeranić.
Na pitanje koliko na Balkanu možemo da se oslonimo na međunarodni policijski aparat za lociranje i hvatanje tih ljudi, dekan Fakulteta bezbednosti u Banjaluci kaže da se ne treba zanositi mišlju da će međunarodne policijske organizacije rešiti ovo pitanje, iako se teroristi koji pristižu u talasima migranata probijaju i do zemalja na krajnjem zapadu Evrope. Da zapadne sile zaista imaju nameru da unište Islamsku državu, zar bi im dozvolili da se ovako lako prebacuju u Albaniju, tamo nastave obuku i idu dalje preko Kosova i Crne Gore, kaže on.
- Više niko ne bi trebalo da ima zablude o tome kako je na pustinjskom pesku nastala jedna kvazidržava, u stvari velika teroristička obaveštajna organizacija, koja je toliko problema zadala jednoj suverenoj državi kao što je Sirija. Sve do momenta dok se Rusi nisu direktno uključili i sukobili, oni su bili preteća opasnost da zauzmu i Damask. Bez uticaja geopolitičkih interesa određenih zemalja i naftnih kompanija, ništa se ne bi dogodilo. Ne bi ni nastala ta tzv. Islamska država da nije bilo tog ekonomskog interesa - ocenjuje sagovornik Sputnjika.
Govoreći o nedovoljnoj pažnji koja je posvećena ovoj temi, Ćeranić kaže dodaje da mnogi očigledno nisu svesni činjenice da Balkan, u geopolitičkom smislu uopšte nije daleko od Bliskog istoka.
- Američki geostarezi kao celinu gledaju Balkan, sever Afrike i Bliski istok. Kad pratite šta se sve dešava, na pomalo zaboravljenom ratištu u Siriji, shvatite da nemamo puno razloga da budemo bezbrižni - upozorava Ćeranić.
On ipak veruje da će nadležne službe, pre svega policija, uraditi ono što građani od nje očekuju, da neće dozvoliti da se dogode teroristički napadi.
- Mi u Republici Srpskoj još od postanka države živimo s tim da smo na jednom prilično neuralgičnom području, da nas jednostavno više ništa ne može iznenaditi. Policija Srpske je obučena i opremljena da reaguje u svakoj vanrednoj situaciji. S tim treba živeti i ne dozvoliti iznenađenje. Ne treba ni paničiti - poručuje Ćeranić.
Suočene sa velikim bezbednosnim problemom, vlasti Bosne i Hercegovine zabrinjava i dnevni priliv migranata iz Turske u Grčku. Granicu svakoga dana pređe oko tri stotine ljudi, a mnogi od njih završiće na Balkanu sa lažnim identitetom.
Pojedini stručnjaci za bezbednost tvrde da je tokom ulaska migranata u Bosnu i Hercegovinu prekršen Zakon o strancima koji reguliše kada i pod kojim uslovima i sa kojim dokumentima oni mogu ući u zemlju. Pojedini navode da je nedopustivo da se u Bosnu uđe sa nekoliko mobilnih telefona i platnih kartica, ali bez pasoša matične zemlje.