Erdogan opet pali Bosnu
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan poručio je da Dejtonski sporazum treba promeniti zato što nije ispunio očekivanja.
- Dejtonski sporazum obavezno treba revidirati jer je postalo jasno da u dosadašnjem periodu nije uspeo da donese rešenje za budućnost Bosne i Hercegovine - kazao je Erdogan nakon susreta u Ankari sa predsednicom Hrvatske Kolindom Grabar Kitarović.
Poručujući da bi narodi u BiH jedni druge trebalo da gledaju "očima mira", a da im Turska u tome pomaže, Erdogan je, prenosi nacionalna agencija Anadolija, ipak naveo da bi revizija Dejtonskog sporazuma bila najbolje rešenje zbog čega je potrebno aktivno učešće UN.
Vladislav Jovanović, u dva mandata šef jugoslovenske diplomatije i nekadašnji ambasador SRJ u Ankari, ocenjuje za "Vesti" da Erdogan igra "veoma opasnu igru sa neizvesnim posledicama", a da sama izjava ima "dva nivoa čitanja" koji su podjednako nezgodni i za sudbinu Bosne, ali i za samog predsednika Turske.
- Dejtonski sporazum je do sada već prošao čitav niz "prećutnih revizija" koje su sprovodili međunarodni predstavnici u BiH, pa je pitanje da li je Erdogan odlučio da se demontaža Dejtona nastavi u korist centralizacije vlasti, što je jasan pokušaj unitarizacije Bosne ili njenoj potpunoj razgradnji - ističe Jovanović.
I penzionisani general Radovan Radinović, jedan od najcenjenijih geopolitičkih analitičara, u razgovoru za naš list ističe da ovakve izjave nesumnjivo vode u novu destabilizaciju odnosa u BiH, a da je Erdogan jasno stavio do znanja da "navija na bošnjačku vodenicu".
- Svako zagovaranje revizije Dejtonskog sporazuma daje nove šanse za destabilizaciju BiH i otuda je to opasna igra, na koju srpski faktor ne sme da nasedne. Revizija je nemoguća bez pristanka sve tri strane, znači i Srba, ali prevashodno će zavisiti od volje onih koji su taj sporazum i inicirali. Međutim, svet više nije isti kao te 1995. godine i Amerika više nije jedini igrač. Uveren sam da svaka eventualna promena Dejtona ne bi bila moguća bez pristanka i Srbije, ali i Kine i Rusije - naglašava Radinović.
On upozorava da bi svaki drugi pokušaj revizije bio poguban po mir, kako u Bosni, tako i u regionu.
- Revizija Dejtonskog sporazuma bi značila stavljanje na dnevni red sakaćenje Republike Srpske i kada je reč o teritoriji, ali i njenim ingerencijama. Činjenica da Erdogan "navodi na bošnjačku vodenicu" za Srpsku znači da očuvanje tog sporazuma mora biti od vitalnog interesa, i da bi Srbi trebalo da ga čuvaju kao "zenicu oka" - ističe Radinović.
Nejasne poruke
Prema Jovanovićevim rečima, razgradnja BiH je suprotna naporima Turske da podržavaju isključivo ekstremističke snage unutar bošnjačkog korpusa.
- Te snage iza kojih stoji Bakir Izetbegović zadovoljava isključivo unitarna Bosna i to na račun druga dva naroda. Suštinski to je zagovaranje neosmanizma, mada Erdogan insistira da je odustao od takve politike i da se zalaže za jačanje ekonomije kao jedine spone između Turske i balkanskih naroda - objašnjava Jovanović.
Nemački primer
Vladislav Jovanović ističe da pokretanje pitanja revizije bilo kog međunarodnog mirovnog ugovora predstavlja opasnost za eskalacijom novih sukoba.
- Svima kao Demaklov mač je nad glavom slučaj mirovnog sporazuma sa Nemačkom nakon Prvog svetskog rata koji je Hitler kasnije poništio što je i proizvelo nov rat. Zbog tog primera, u međunarodnoj praksi veoma pažljivo se izbegava dovođenje u pitanje bilo kakvog međunarodnog mirovnog sporazuma - navodi Vladislav Jovanović.