Subota 13. 12. 2025.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Ponedeljak 24.12.2018.
15:14
Tanjug, Vestionline A

Plenković odbacio kritike da se Hrvatska meša u poslove BiH

Premijer Hrvatske Andrej Plenković odbacio je optužbe da se Hrvatska meša u unutrašnje stvari Bosne i Hercegovine, rekavši da je Hrvatska najveći prijatelj i zagovornih evropskog puta BiH.

youtube.com/ProductiehuisEU
Andrej Plenković

- Zastarele floskule o mešanju u unutrašnje poslove odlučno odbacujem, jer tu nema ničeg što bi izlazilo iz raširene prakse u međunarodnim odnosima u 21. veku. Hrvatska je najveći prijatelj i zagovornik evropskog puta BiH, a moja vlada je tome dala posebno značajan doprinos - rekao je Plenković, prenosi HINA.

Hrvatska i BiH su, kako kaže, važni politički i trgovinski partneri i Hrvatska ima ustavnu obavezu da obrati posebnu pažnju na Hrvate u BiH.

- Podupiremo BiH u svim forumima, a na zajedničkoj sednici vlade i Veća ministara u Sarajevu prošle godine potpisano je pet ugovora, kao i važan ugovor o saradnji na evropskim pitanjima. Hrvatska je BiH poklonila i prevod čitave pravne tekovine Evropske unije na više od 160.000 stranica - naglasio je Plenković.

Istakao je kako intenzitet pojedinih stranaka u BiH o tome kojom će dinamikom ući u EU nije jednak, prenosi HINA.

- Ono što je u interesu BiH, ali i nas kao susedne zemlje, jeste da taj proces ide što brže. Želimo da evropski put omogući privredni i društveni napredak BiH i da ojača funkcionalnost zemlje na način da budu ravnoravna sva tri konstitutivna naroda, kao i svi drugi koji žive u BiH. Ne može da se tvrdi da je dobro to što se dogodilo na izborima ako se ogromna većina Hrvata u BiH oseća izigranom - rekao je Plenković.

Hrvatski premijer smatra da je Deklaracija o pravima Hrvata u BiH snažna podrška njihovim pravima u toj državi.

- Po pitanju ravnopravnosti Hrvata kao konstitutivnog naroda u BiH, imamo problem o kojem sam govorio odmah nakon izbora. Reč je o tome da nije dobro da Bošnjaci u Federaciji BiH svojim glasovima Hrvatima biraju njihovog člana u Predsedništvu BiH, a na osnovu analize izbornih rezultata - to se očigledno dogodilo - rekao je Plenković.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
  • 2025 © - vesti online