"Odnosi sa Srbijom zaoštreni: što bismo je čekali?"
Predsednik Crne Gore Milo Đukanović ocenio je da je poslednjih godina došlo do zaoštravanja odnosa Srbije sa komšijama - Zagrebom, Prištinom, pa i Podgoricom.
On je dodao da vlasti Crne Gore ne donose antisrpske, već odluke u crnogorskom interesu.
Đukanović je u intervjuu u emisiji "Živa istina" na crnogorskom Javnom servisu, ocenio takođe da nije dobar pristup pojedinih zemalja Unije da Zapadni Balkan u paketu uđe u EU, prenosi RTCG.
- Ako se opredelimo za takav pristup, onda favorizujemo poslednjeg. Čini mi se da taj pristup ipak nije odneo prevagu u politici EU - kazao je Đukanović.
Prema njegovom mišljenju, EU je već izvesno korigovala sopstveni model i tempo proširenja.
- Crna Gora je otvorila 32 poglavlja, a Srbija 16 i ako EU bude dosledna u tom novom pristupu, to znači da bi mi četiri godine trebalo da čekamo Srbiju. Ne mislim da je to racionalno - poručio je Đukanović.
On je naveo da ga ne iznenađuje ponašanje lidera prosrpske opozicije u Crnoj Gori, za koje je izneo tvrdnju da, umesto da učestvuju u kreiranju državne politike, izigravaju ugroženu manjinu u Crnoj Gori i stalno se žale Beogradu.
- Verujem da je posredi nasedanje Beograda na te žalopojke i ulogu lažnih žrtava i da se ulazi u pokroviteljsku ulogu i finansiranje aktivnosti koje su otvoreno usmerene na destrukciju države Crne Gore - smatra Đukanović.
Prema njegovim rečima, u poslednjih godinu došlo je do zaoštravanja odnosa Srbije sa komšijama - Zagrebom, Prištinom, pa i Podgoricom.
- Određeni krugovi u Srbiji, nosioci vlasti, medijski i Srpska pravoslavna crkva (SPC) su se veoma trudili da zaoštre svoj odnos prema Crnoj Gori. Jedan deo javnosti u Srbiji osporava pravo Crnoj Gori da donosi odluke u sopstvenom interesu. Mi ne donosimo antisrpske, već odluke u crnogorskom interesu - poručio je Đukanović i dodao da ne može da razume čemu kvarenje odnosa Srbije sa susedima.
Đukanović je, govoreći o odnosu sa mitropolitom Amfilohijem, rekao da nije zaboravio da je Amfilohije u vreme referenduma o nezavisnosti 2006, uprkos potpuno različitim stavovima, odigrao konstruktivnu ulogu i doprineo da se jedno važno pitanje reši na miran način.
Ipak, crnogorski predsednik je ulogu koju SPC igra prema Crnoj Gori nazvao izrazito destruktivnom, koja je čak i nezavisna od državne politike Srbije.
- SPC vrlo istrajno podriva crnogorsku nezavisnost. Smatram da treba utemeljeno nastaviti posao na obnovi autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve i država će se time baviti i ima odgovornost za to - poručio je Đukanović.
Na pitanje zašto je samo četvorici srpskih "šovinista" zabranjen ulazak u Crnu Goru, a nije patrijarhu SPC Irineju i lideru Dveri Bošku Obradoviću koji su "davali mnogo gore izjave prema Crnoj Gori", Đukanović je kazao da, u principu, nije pristalica takvih mera, zato što se marginalcima daje publicitet mnogo veći nego što ga imaju i zaslužuju.
- Šta bi značili neki Mirović i Raković da im nije zabranjen ulaz u Crnu Goru? Najveća briga jednoga od njih je da li će mu Crna Gora prihvatiti posmrtne ostatke - da li mi uopšte treba da se bavimo time - rekao je Đukanović.