Istraga protiv Kljujića zbog "Dobrovoljačke"?
Tužilaštvo BiH pokrenulo je istragu protiv člana ratnog Predsedništva BiH zbog ratnog zločina u Dobroboljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine, a izvor lista "Pres RS" ga obeležava kao "glavnog logističara" tog zločina.
Pozivajući se na neimenovane izvore, list prenosi da su istražioci Tužilaštva BiH pre nekoliko meseci obavili informativni razgovor sa Stjepanom Kljujićem o slučaju "Dobrovoljačka" i njegovoj odgovornosti za smrt, ranjavanje i zarobljavanje nekoliko stotina vojnika bivše JNA.
"Kljujićeva uloga u zločinu u Dobrovoljačkoj još nije potpuno rasvetljena, ali prema iskazima brojnih svedoka upravo on je bio glavni čovek za vezu sa kriminalcima poput Juke Prazine, Mušana Topalovića Cace, Ismeta Bajramovića Ćele i drugih mafijaša koji su tih dana paradirali Sarajevom u uniformama 'Patriotske lige' i 'Zelenih beretki', čiji se pripadnici i danas ponose mučkim napadom na vojsku u povlačenju", tvrde izvori "Presa".
Izvori dalje navode da nema dileme da je Kljujić posle Ganića daleko najodgovorniji za zločin za koji još niko nije odgovarao, jer "ako je Ganić bio naredbodavac, Kljujić je bio glavni logističar".
Prema njihovim rečima, sarajevski kriminalci koji su početkom rata bili okosnica Izetbegovićevih paravojnih formacija, imali su mnogo više poverenja u Sarajliju Kljujića nego u došljaka iz Sandžaka Ejupa Ganića.
Poslanik SNSD-a u Parlamentu BiH Slavko Jovičić rekao je da pravosudne institucije moraju hitno da ispitaju ulogu svih članova bošnjačkog ratnog Predsedništva u događajima u Dobrovoljačkoj ulici.
Šef Koordinacionog tima Vlade Republike Srpske za istraživanje ratnih zločina i traženje nestalih lica Staša Košarac kaže da Srpska nikada neće odustati od utvrđivanja odgovornosti i kažnjavanja naredbodavaca i izvršilaca stravičnog zločina u Dobrovoljačkoj ulici.
Tužilaštvo BiH vodi istragu za "Dobrovoljačku" Tužilaštvo BiH vodi istragu o "slučaju Dobrovoljačka" i ne želi da izlazi u javnost sa imenima osoba umešanim u ta dešavanja dok su istražne radnje u toku, rekao je danas Tanjugu portparol tog tužilaštva Boris Grubešić, dodajući da je istraga u predmetu "Dobrovoljačka" otvorena 2006. godine i da istražne radnje još nisu završene.
|
U napadu muslimanskih paravojnih formacija na kolonu JNA 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu ubijena su 42 oficira i vojnika, 73 je ranjeno, a 215 ih je zarobljeno.
Istragu u Dobrovoljačkoj vodili su u početku međunarodni tužioci, koji su bili obustavili istražne radnje pred odlazak iz BiH, nakon čega su te aktivnosti ponovo aktivirali domaći tužioci u odeljenju za ratne zločine u Tužilaštvu BiH.
Tim MUP-a Republike Srpske za istraživanje i dokumentovanje krivičnih dela ratnog zlocicna dostavio je Tužilaštvu BiH obimnu dokumentaciju u kojoj se kao lica najodgovornija za te zlocicne navode Ejup Ganić, Stjepan Kljujić, Jusuf Pušina, Zoran Čegar... kao i drugi tadašnji visoki zvaničnici policije, vojske i teritorijalne odbrane BiH.
Slučajem "Dobrovoljačka" bavilo se i specijalno tužilaštvo Srbije, po čijem zahtevu je nedavno u Londonu uhapšen Ejup Ganić, ali je sud u Londonu odbio zahtev Srbije o njegovom izručenju pravosudnim organima Srbije. Pored Ganića, Tužilaštvo Srbije tereti još 18 lica, među kojima su i Stjepan Kljujić, ali i general Jovan Divjak...