Srbe i danas pokrštavaju u Hrvatskoj
Ni 15 godina posle progona Srba iz ondašnje Republike Srpske Krajine u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji "Oluja", posledice nisu otklonjene i položaj prognanih nije poboljšan, izjavio je predsednik Zajednice Srba Hrvatske i BiH Branislav Švonja.
Prognani Srbi su se nadali da će im hrvatske vlasti omogućiti da se vrate u svoje domove, ali to je gotovo neizvodljivo, jer od vraćanja stanarskih prava nema ništa, kao ni od priznavanja i povezivanja radnog staža, istakao je Švonja na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rečima, Srbi u velikim gradovima Hrvatske još ne mogu da se izjašnjavaju kao Srbi već moraju da prikrivaju svoj nacionalni identitet jer će u protivnom trpeti posledice po ličnu sigurnost.
Švonja je istakao da u nekim delovima Hrvatske još postoji pokrštavanje Srba, i da je od devedesetih godina nekoliko desetina hiljada Srba uzelo katoličku veru i promenilo ime, a mnogi i danas to čine.
On je optužio saborskog poslanika Milorada Pupovca da je svojim političkim delovanjem naneo "nepopravljivu štetu srpskoj zajednici" i dodao da i "zvanični Beograd ćuti i ne daje nikakvu nadu da će promeniti politiku u odnosu na probleme s kojima je suočena srpska zajednica u Hrvatskoj".
Član predsedništva Zajednice Srba Hrvatske i BiH Nikola Vukojević je naveo da je svega 18 odsto, od oko 250.000 izbeglica u Srbiji, rešilo svoje stambeno pitanje, a oko četiri odsto je i dalje u kolektivnim centrima, jer nije rešeno pitanje njihove imovine koju su ostavili u Hrvatskoj.
On je ocenio da još postoji oko 50.000 stanova Srba u Hrvatskoj čiji spor nije rešen i dodao da je veliki problem i nerešeno pitanje 20.000 penzionera koji ne mogu doći do evidencije o minulom radu ostvarenom u Hrvatskoj.