Podgorica nam sprema genocid
Predsednik Demokratske srpske stranke u Crnoj Gori Ranko Kadić je ocenio da vlast u Podgorici, usvajanjem Zakona o opštem obrazovanju, kreće u sprovođenje "modernog genocida", odnosno brisanja srpskog naroda sa mape Crne Gore.
-Taj zakon predstavlja bukvalnu zabranu srpskog jezika na svim nivoima školovanja, što je pokušaj da se od nas naprave Hazari. To je početak našeg nestajanja - kaže Kadić za "Vesti".
Ovaj zakon vezujete za popis građana Crne Gore, zašto?
- Pošto se prema poslednjem popisu 33 odsto građana izjašnjavaju kao Srbi, a 64 odsto da govore srpski jezik, cilj je da se svim sredstvima, pa i ucenama i pretnjama dođe do toga da je crnogorski jezik zastupljen iznad 50 odsto, a da je srpski pao ispod tog procenta, kao i da Srbi dođu na 15 odsto ukupnog stanovništva i time se ispuni standard prema kojem nisu narod, već nacionalna manjina.
Zar ne verujete u obećanja koja je predsednik Srbije dobio od crnogorskog kolege?
- Boris Tadić jeste reagovao tokom posete Podgorici, ali sve što je Filip Vujanović obećao, palo je u vodu, jer je glavni šef Milo Đukanović. A, kakav je njegov odnos prema Srbiji najbolje pokazuje to što se samo 24 sata posle susreta s Tadićem, kobajagi slučajno u Budvi sreo s Hašimom Tačijem.
Mali Iđoš protiv Herceg Novog
S druge strane, dovoljno je samo setiti se da je jedina crnogorska partija iz Lovćenca osvojila 2.998 glasova na izborima u Srbiji, što pokazuje koliko građana sebe smatra Crnogorcima u Srbiji. Sada hoće i službeni crnogorski jezik u Malom Iđošu, što pokazuje nameru da se destabilizuje Srbija. |
Na osnovu čega smatrate da Vujanović neće poštovati dogovor sa Tadićem?
- Sve smo videli prekjuče u njegovoj izjavi da ne vidi ništa loše u zakonu, niti da diskriminiše Srbe. Ako Raško Konjević iz stranke čiji je lider šef crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapić, izjavi da Srbi u Crnoj Gori mogu da uče srpski jezik po kućama, to nije ništa drugo, već povratak vremena progona, pa je jasno da nema ničeg od obećane dobronamernosti prema Srbiji.
Da li su politički predstavnici Srba u Crnoj Gori nešto preduzeli?
- Stranka čiji sam lider je uputila apel partijama, grupama i pojedincima da se ozbiljno krenulo u ukidanje srpskog jezika. To nećemo dozvoliti, a oni neka govore na novom nepostojećem jeziku koji je loša kopija novohrvatskog. Njegov tvorac je Adnan Čengić koji je doktorat stekao u Osijeku, a izjašnjava se kao Bošnjak. Opasno je tražiti od takvih jezikotvoraca da kažu kako se govore i pišu dva nova crnogorska slova na ćirilici. Kako sve to zvuči najbolje se vidi u rečenici "skočio pas na sto" koja sada glasi "đipio bizin na taulin". Ćirilica se proteruje iz medija, pa smo od novog urednika "Pobjede" čuli da su prešli na latinicu, jer je srpska azbuka retrogradno pismo.
Da li vam je potrebna pomoć države Srbije u toj borbi?
- Naravno, i ako Srbija odćuti, onda ne možemo da se žalimo što nestajemo kao narod. Kao matica treba da brine o svojih četiri miliona Srba u dijaspori i ima pravo da zaštiti nas u Crnoj Gori. Ako to ne uradi u ime neke evropske perspektive, mislim da potpisuje i nestanak svoje države. Predsednika Srbije Borisa Tadića bih pitao da li je važnije biti vođa pomirenja u regionu ili brinuti o Srbima ma gde oni živeli.
Srbiji bi već uveli sankcije
|