Referendum u Makedoniji: Od ponoći tišina, zakazan i protest
Građani Makedonije izjašnjavaju se o Sporazumu sa Grčkom po kome njihova država menja ime u Republika Severna Makedonija.
U Makedoniji večeras u ponoć počinje predreferendumska tišina i do tada sve aktivnosti učesnika u kampanji za referendumsko izjašnjavanje, u nedelju 30. septembra, treba da budu završene.
Makedonija je pre dvadesetak dana napunila 27 godina, a svoj naredni rođendan mogla bi da dočeka pod novim imenom - ako njeni građani tako odluče.
Nešto više od 1,8 miliona građana imaće pravo da se izjasni da li su za to da se usvoji ime Republika Severna Makedonija, kako je dogovoreno sa Grčkom, koja Makedoniji osporava pravo na to ime.
Među tim građanima je i osamnaestogodišnja Mirjana Josifovska, studentkinja modnog dizajna iz Tetova kojoj će prva prilika za izlazak na biralište biti upravo ovaj referendum.
- Nemam dilema kakvu ću odluku doneti na glasanju, već sam odlučila - rekla je ona.
- Uzela sam u obzir to da je situacija u ovoj zemlji loša već duže vreme i da želim promene trenutnog stanja - dodala je.
Večeras za 19 sati je zakazan protest građana koji se protive održavanju referenduma.
Tim povodom, Ambasada SAD u Skoplju je pozvala sve svoje građane u Makedoniji da se klone mesta na kojem će protest biti održan.
Biračke stavove pokušale su da oblikuju tri kampanje - znatno glasnija kampanja za prihvatanje sporazuma, daleko tiša kampanja za njegovo odbijanje, ali i poziv najveće opozicione stranke da birači sami presude referendumskoj dilemi.
Makedonski premijer Zoran Zaev opisao je referendum u intervjuu za BBC na srpskom kao "istorijsku šansu da narod izabere evropsku Makedoniju, perspektivu za generacije posle nas".
Najveća opoziciona stranka VMRO-DPMNE ostavila je građanima da donesu odluku, a njen lider Hristijan Mickoski je za BBC na srpskom objasnio da su tako odlučili jer "nisu bili deo procesa pregovora, nisu ni o čemu bili konsultovani, vladajuća većina je vodila ovaj proces ignorišući sve."