Popovača krije srpske kosti
Veljko Džakula, predsednik Srpskog demokratskog foruma iz Hrvatske, apeluje na vlasti ove države da sprovedu obećano, odnosno ubrzaju proces pronalaženja nestalih lica u proteklom ratu, a među prvim zadacima bi morala da bude iskopavanje masovne grobnice u opštini Popovača u kojoj je 19 tela srpske nacionalnosti koja se i dalje vode kao NN osobe, mada je najmanje za jednu osobu izvađena smrtovnica pod njenim punim imenom i utvrđeno da je umrla u toj bolnici.
- Državni vrh Hrvatske tvrdi da je pronalaženje nestalih među najvažnijim prioritetima.
Slučaj Popovača će nas ubediti da je zaista tako - ističe za "Vesti" Veljko Džakula i dodaje da je njegova organizacija počela da istražuje ovaj krajnje čudan slučaj pre dvadesetak dana kada im se obratio Dmitar Komplenac (81) pošto je iscrpeo sve pravne mogućnosti da ni 27 godina od smrti, dostojanstveno sahrani svoju majku Milicu.
- Njegova majka je bila smeštena u bolnici u Pakracu kao težak dijabetičar. Bolnica je te 1991. evakuisana u bolnicu u Popovaču, a njena deca su već krajem te godine počela da je traže preko Međunarodnog Crvenog krsta. Porodica je tada dala i krv kako bi se odradila DNK analiza. O majci nisu imali nikakvih informacija sve dok 2004.
Dmitar nije pokrenuo ostavinsku raspravu, pa mu je sudija preporučio da u bolnici u Popovači izdejstvuje smrtovnicu.
Na njoj je pisalo da je Milica umrla na psihijatriji u bolnici u Popovači 19. oktobra 1991, te da je sahranjena u zajedničku grobnicu sa još 18 tela - objašnjava Džakula.
Dodaje da su predstavnici Crvenog krsta Hrvatske tražili da potpišu izjavu kojom se odobrava ekshumacija Milice Komplenac.
- Ali, od te 2014. do juna 2018. nije bilo nikakvog poziva. Tada ih pozivaju u Crveni krst u Pakracu, gde se Dmitar pojavio sa svojom kćerkom. Umesto identifikacije, što je očekivao, predočen mu je nov papir u kome faktički odustaje od ekshumacije i sahrane svoje majke. Naravno da je to odbio i potom od nas zatražio pravnu zaštitu - objašnjava Džakula.
Kroz SDF prošlo 270.000 Srba
Kroz pravne kancelarije SDF koje su raspoređene na teritoriji cele Hrvatske do sada je prošlo oko 270.000 Srba sa najrazličitijim problemima.
- Ljudi su imali problema od zauzetih stanova, preko zakinutih penzija i doprinosa, do potrage za svojim najmilijima. Reč je o širokom spektru kršenja ljudskih prava - ističe Džakula.