Makedonija (ne) ulazi u NATO?
Sobranje je odredilo 30. septembar kao datum za održavanje referenduma o težnjama te zemlje ka članstvu u EU i NATO-u.
Takođe, referendum se odnosi i na sporazum između Skoplja i Atine o imenu te bivše jugoslovenske republike, piše Tanjug.
U 120-članom Sobranju, 68 poslanika je glasalo za održavanje referenduma s pitanjem:
- Da li ste za članstvo u EU i NATO-u, uz prihvatanje sporazuma o imenu između Republike Makedonije i Grčke - prenosi Rojters.
Poslanici opozicione partije VMRO-DPMNE nisu prisustvovali sednici.
Poslanici Sobranja glasali su o predlogu Vlade za utvrđivanje detalja referenduma o sporazumu sa susednom Grčkom o promeni imena zemlje u Severna Makedonija.
Pročitajte još:
* Zaev: Nema ustupaka za strateške ciljeve
AP je pre glasanja naveo da se očekuje da će predlog biti usvojen pošto koalicija na čijem je čelu makedonski premijer Zoran Zaev drži 67 od ukupno 120 poslaničkih mesta, a za usvajanje predloga potrebna je prosta većina.
Zaev je ranije danas izjavio da očekuje podršku poslanika vladajuće većine u Sobranju za pokretanje inicijative za referendum o imenu zemlje i ponovio da bi referendum trebalo da bude održan 30. septembra.
On je pozvao opoziciju da se uključi u proces i pozove građane da izađu na referendum, istakavši da se radi o "istorijskoj odluci koja definiše budućnost države".
Podestimo se da je Makedonija pokrenula pretpristupne pregovore sa NATO-om, nakon što je zvanično primila poziv za pregovore o članstvu na samitu Alijanse u Briselu 12. jula.
Na konferenciji za novinare, tada je, sa nacionalnim koordinatorom NATO-a za Makedoniju Stevom Pendarovskim, Mekej izjavio da očekuje da će Makedonija postati 30. članica NATO-a za otprilike 18 meseci, nakon završetka međunarodnih procedura u toj državi i nakon ratifikacije od strane svih zemalja članica Alijanse.